Najważniejsze wiadomości
Polska wyprzedza Hiszpanię w unijnym wskaźniku zamożności gospodarstw domowych
Polska wyprzedziła Hiszpanię i prawie zrównała się z Irlandią w indeksie używanym przez Unię Europejską do oceny materialnego zamożności gospodarstw domowych w krajach członkowskich.
Miara, znana jako rzeczywista konsumpcja indywidualna (AIC), oblicza wartość wszystkich towarów i usług konsumowanych przez gospodarstwa domowe, zarówno tych zakupionych bezpośrednio, jak i tych dostarczonych przez rząd (np. służba zdrowia i edukacja) oraz organizacje non-profit.
Eurostat, agencja UE, ostrzega, że miara ta jest lepsza niż produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca, który jest wskaźnikiem dobrobytu gospodarczego kraju, ale niekoniecznie konsumentów w tym kraju.
W jego najnowsze dane W przypadku AIC per capita, biorąc pod uwagę różnice w poziomie cen między krajami (znane jako parytet siły nabywczej lub PPP), Eurostat stwierdza, że w 2022 r. Polska (co stanowi 86% średniej UE) wyprzedziła Hiszpanię (85%) i tuż za Irlandią ( 87%).
Najwyższy poziom zamożności gospodarstw domowych odnotowano w Luksemburgu (138%), Niemczech (119%) i Austrii (118%), a najniższy w Bułgarii (67%), na Węgrzech (72%) i na Słowacji (73%). był. Inne „stare” kraje UE, które Polska wyprzedziła, to Portugalia (85%) i Grecja (78%).
Inne wskaźniki pokazują, że Polska poczyniła w ostatnich latach podobny postęp. W 2015 r. Polska wyprzedziła Grecję pod względem PKB per capita (PPP), aw 2021 r. Portugalię. Nadal jednak pod tym względem pozostaje w tyle za Hiszpanią.
Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika również, że Polska wyprzedza Portugalię i Grecję, ale za Hiszpanią, jeśli chodzi o średnie płace dostosowane do czasu pracy i kosztów utrzymania.
Polacy kupili w Hiszpanii w ubiegłym roku blisko 3 tys. domów, rekordową liczbę i 160% roczny wzrost.
Odwiedziliśmy Costa Blanca, aby dowiedzieć się, co kryje się za tym trendem i jak odczuć rosnącą polską obecność https://t.co/FBoqmvyHe8
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 czerwca 2023 r
Główne źródło obrazu: Jacka Dylaga/Nierozpryskiwany
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do różnych pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITYCZNA Europa, Obserwator UE I Dzennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.