Connect with us

Gospodarka

Polska wyklucza słodziki, aby popchnąć banki w kierunku Franc-Loan-Fix

Published

on

Polska wyklucza słodziki, aby popchnąć banki w kierunku Franc-Loan-Fix

(Bloomberg) – polski minister finansów powiedział bankom, że mogą zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy finansowej na udział w sponsorowanym przez rząd planie pomocy właścicielom domów w pozbyciu się paraliżujących kredytów hipotecznych w obcej walucie.

Spór, który przez większą część ostatniej dekady był centralnym punktem między bankami i rządami w Europie Środkowej, jest wynikiem obstawiania przez pożyczkobiorców, że spłaty pożyczek zmniejszą się wraz z umacnianiem się ich walut krajowych w 2000 roku. Jednak po kryzysie gospodarczym w 2008 r. Złoty, forint i podobne waluty spadły, co spowodowało gwałtowny wzrost kredytów hipotecznych zaciągniętych w euro i frankach szwajcarskich, a pożyczkodawcy i władze zaczęły spierać się o rachunek.

W przypadku Polski minister finansów Tadeusz Kościelski powiedział, że plan regulatora finansowego dotyczący pozasądowych rozliczeń między bankami a posiadaczami ok. 31 mld USD, w większości kredytów we frankach szwajcarskich, był „jednym z najlepszych rozwiązań” zakończenia sagi. Kredytodawcy, którzy pozostają sceptyczni, nie mogą już dłużej czekać, kiedy państwo kopie głęboko, aby wesprzeć firmy dotknięte ograniczeniami pandemii w zeszłym roku.

„Zrobiliśmy bardzo dużo dla banków w tym środowisku – w zeszłym roku faktycznie włożyliśmy w gospodarkę 312 miliardów złotych (83 miliardy dolarów) i uratowaliśmy ich klientów” – powiedział Kosciński w wywiadzie. „I nie sądzę, żebyśmy naprawdę musieli już ją ratować w tym momencie. Nadszedł czas, aby banki się uratowały. „

Jego komentarze sygnalizują, że władze tracą cierpliwość po próbie zawarcia ugody pozasądowej, która w dużej mierze utknęła w martwym punkcie, a jednocześnie ostrożnie podchodzi do zmiany „dobrowolnego” charakteru ich propozycji.

Koszty sądowe

Inne kraje zobowiązały się do rozwiązania problemu przez banki, argumentując, że pożyczkodawcy są również odpowiedzialni za udzielanie pożyczek.

W 2014 roku Węgry zwróciły się do banków o zamianę kredytów walutowych w wysokości 14 miliardów dolarów na forinty i zaoferowanie pewnych zwrotów pożyczkobiorcom. Rok później Chorwacja zmusiła banki do pokrycia 6 miliardów kun (951 milionów dolarów) strat.

READ  Przed nami nowe rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną

Polska propozycja zwyciężyła w tym roku, kiedy bank centralny obiecał wspierać przewalutowanie kredytów na złote na określonych warunkach i przy wystarczającym udziale pożyczkodawców. Banki komercyjne nie są zgodne co do tego, czy zaoferować „dobrowolne” ugody, czy też spróbować szczęścia w notorycznie powolnych sądach w kraju.

Kontrolowany przez rząd PKO Bank Polski SA, największy pożyczkodawca w kraju, prowadzi pilotażowy program rozliczeniowy, który ma zakończyć w tym roku spuściznę kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Koledzy kontrolowani przez cudzoziemców są raczej niechętni, podczas gdy Raiffeisen Bank International AG zrezygnował w zeszłym miesiącu z rozliczeń.

Pozasądowe transakcje kosztowałyby branżę 34,5 miliarda złotych (9,1 miliarda dolarów), czyli czterokrotność łącznego zysku z ubiegłego roku. Z drugiej strony, orzeczenia sądu mogą zniszczyć co najmniej dwa razy więcej, powiedział organ nadzoru finansowego.

Kwestie prawne dotknęły akcje banków, a indeks WIGBank spadł o 9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w porównaniu z 8% wzrostem w przypadku reklamy blue chipów WIG20.

„Idealna” sytuacja polegałaby na połączeniu samoregulacji banków i ugody pozasądowej w celu zapewnienia stabilności finansowej – powiedział Kościnski. Pojawia się również kwestia „sprawiedliwości społecznej”, aby uniemożliwić pożyczkobiorcom we franku szwajcarskim uzyskanie korzystniejszych warunków niż ci, którzy zdecydowali się na mniej ryzykowne pożyczki w lokalnej walucie.

„Trzymam kciuki, że banki bardzo szybko przechodzą od transakcji pilotażowych, które obecnie prowadzą, do pełnej samoregulacji i rozliczeń pozasądowych” – powiedział minister.

© 2021 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *