Nauka
Polska wydaje 3,1 mld dolarów na modernizację obrony powietrznej krótkiego zasięgu
WARSZAWA, Polska — Ministerstwo Obrony Narodowej Polski przyznało dwa kontrakty o wartości około 13 miliardów złotych (3,1 miliarda dolarów) na zwiększenie krajowych zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
W ramach pierwszego kontraktu o wartości około 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) rząd zamówił zwykłe modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) oraz iLaunchery od MBDA. Broń wejdzie w skład 22 polskich baterii obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pilica+.
W oświadczeniu paneuropejski producent rakiet nazwał nadchodzące przejęcie „największym europejskim programem pozyskiwania obrony powietrznej krótkiego zasięgu w NATO”.
Podpułkownik Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia MON, napisał na Twitterze, że MBDA dostarczy Siłom Zbrojnym RP 44 wyrzutnie i „kilkaset” CAMMS w latach 2025-2029.
Warszawa przyznała drugi kontrakt konsorcjum kierowanemu przez PGZ, które dostarczy siłom zbrojnym kraju 16 nowych baterii Pilica+ i sześć baterii zmodernizowanych za około 3 mld zł.
„Pilica+ uzupełnia rozwijaną przez wojsko wielowarstwową ochronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego nieba” – powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek. „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważna jest najniższa warstwa tarczy antyrakietowej, która pozwala skutecznie atakować m.in. bezzałogowe statki powietrzne”.
Zgodnie z danymi MBDA, myśliwiec przechwytujący CAMM jest w stanie zwalczać zagrożenia powietrzne z odległości 25 km lub 15,5 mili.
W kwietniu 2022 r. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zawarł umowę co utorowało drogę do pozyskania przez ten kraj systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu z wykorzystaniem pocisków CAMM. Kontrakt wyznaczył PGZ jako integratora systemu o nazwie Narew. W tym charakterze PGZ współpracuje z europejskim koncernem przemysłowym dostarczającym technologię rakietową.
System obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew będzie uzupełnieniem dwóch baterii w konfiguracji Patriot 3+, które Polska zapewniła sobie w ubiegłym roku w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Błaszczak poinformował w maju 2022 r., że Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż sześciu kolejnych baterii Patriot wraz z powiązanym wyposażeniem.
Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”