Connect with us

Gospodarka

Polska wśród 13 krajów przeciw „pochopnej” zmianie traktatu UE – Pierwsze wiadomości

Published

on

Polska wśród 13 krajów przeciw „pochopnej” zmianie traktatu UE – Pierwsze wiadomości

Prezydent UE Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że należy zmienić traktaty UE i znieść zasadę jednomyślności.
Ronald Wittek/PAP/EPO

Polska i 12 innych krajów UE wypowiedziało się przeciwko „nieprzemyślanym i przedwczesnym próbom zainicjowania procesu zmiany traktatu UE”, wynika z nieoficjalnego dokumentu.

Oprócz Polski dokument podpisały Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja.

„Chociaż nie wykluczamy obecnie żadnych opcji, nie popieramy nieprzemyślanych i pochopnych prób zainicjowania procesu zmiany traktatu” – napisało 13 krajów UE.

Jej zdaniem, wysiłki w tym kierunku niosą ze sobą „poważne ryzyko odwrócenia uwagi od priorytetów publicznych i pilnych wyzwań geopolitycznych stojących przed Europą”.

Przedstawiciele 13 krajów stwierdzili, że UE „może działać zgodnie z obecnymi ramami traktatowymi”, o czym świadczy sposób, w jaki Europa poradziła sobie z ostatnimi kryzysami, a mianowicie pandemią koronawirusa i agresją Rosji na Ukrainę.

„Mamy już Europę, która działa”, powiedzieli, dodając, że nie ma potrzeby szybkiego rozpoczynania reform instytucjonalnych.

Nieoficjalny dokument został rozesłany w dniu, w którym Parlament Europejski gościł ceremonię zamknięcia konferencji „Przyszłość Europy” w Strasburgu, która była konsultacją z setkami obywateli UE na temat tego, w jaki sposób blok mógłby lepiej odpowiedzieć na oczekiwania społeczne.

Propozycje przedstawione w raporcie obejmują dziewięć tematów: zmiana klimatu i środowisko, gospodarka, migracja, transformacja cyfrowa, demokracja, edukacja, wartości i rządy prawa, zdrowie i miejsce UE w świecie.

W sprawozdaniu wezwano również UE do zniesienia zasady jednomyślności w procesie decyzyjnym UE, która ma obecnie zastosowanie w obszarach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, podatków, finansów UE, niektórych obszarów wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej.

Prezydent UE Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że należy zmienić traktaty UE i znieść zasadę jednomyślności. „Jednogłośne głosowanie w niektórych kluczowych obszarach po prostu nie ma już sensu, jeśli chcemy działać szybciej” – powiedziała.

READ  Polski parlament odrzuca kontrowersyjną ustawę aborcyjną przed wyborami – EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *