Nauka
Polska wspiera białoruskich naukowców, nauczycieli i uczniów
Polska wspiera białoruskich naukowców, nauczycieli i uczniów
Pomimo represji i przemocy policji białoruskie społeczeństwo w dalszym ciągu protestuje przeciwko wynikom wyborów, które powszechnie uznano za niesprawiedliwe. Polska społeczność akademicka solidaryzuje się z osobami doświadczającymi represji oraz organizuje wsparcie w zakresie pracy i edukacji. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) uruchomiła trzy działania wsparcia dla studentów, naukowców i nauczycieli w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”. Na wschodnich sąsiadów otworzyły się także liczne uczelnie, na których Białorusini od pewnego czasu stanowią drugą co do wielkości grupę studentów zagranicznych.
Prawie 900 obywateli Białorusi będzie kształcić się na 73 polskich uczelniach dzięki miesięcznym stypendiom przyznawanym w ramach działania „Solidarni ze Studentami”, organizowanego przez NAWA we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). „Wsparcie finansowe to nie jedyny rodzaj pomocy, jaką możemy zaoferować. Planujemy przygotowanie wykładów i spotkań online dla stypendystów na tematy m.in. rozwoju kariery akademickiej w Polsce, zasad i procedur związanych z legalizacją pobytu w Polsce, ale także sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych” – wyjaśniła NAWA Dyrektor dr Grażyna Żebrowska w momencie ogłoszenia wyników konkursu.
Ponadto NAWA i CRSP realizują w imieniu Ministerstwa Edukacji i Nauki dwa kolejne działania, a mianowicie „Solidarność z naukowcami” i „Solidarność z nauczycielami”. Celem pierwszego jest umożliwienie przyjazdu do Polski około 20 badaczom z białoruskich uczelni i instytucji naukowych. Ten ostatni polega na udziale 15 białoruskich nauczycieli w Podyplomowych Studiach Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Języka Obcego na Uniwersytecie Śląskim. Ponadto NAWA zorganizowała kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują studiować w Polsce.
Łącznie w ramach działań NAWA wsparcie otrzymało ponad 1100 osób. Budżet wszystkich działań wynosi ok. 14 mln zł.
Uniwersytety witają Białorusinów
prof. Arkadiusz Mężyk, prezes crasp, podkreślił, że uczelnie chętnie włączają się w akcję „Solidarni ze studentami”. „Uniwersytety okazały solidarność i zaoferowały możliwość studiowania w Polsce młodym Białorusinom, którzy w przeciwnym razie mogliby stracić szansę na ukończenie studiów wyższych ze względu na sytuację w swoim kraju” – powiedział prof. Mężyka podczas ogłoszenia wyników konkursu.
Poza zaangażowaniem w inicjatywę rządową, uczelnie samodzielnie organizują wsparcie. Przesuwali terminy rekrutacji i fundowali stypendia dla młodych Białorusinów, którzy chcieli rozpocząć lub kontynuować studia przerwane niepokojami politycznymi. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie udostępnił bezpłatnie dziesięć miejsc na studiach ponadgimnazjalnych. Podobnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oferuje studentom białoruskim wydalonym ze swoich uczelni możliwość bezpłatnego studiowania na UAM. Inne formy pomocy to wsparcie finansowe w związku z trudną sytuacją (Politechnika Wrocławska), bezpłatne zakwaterowanie w akademiku na początku studiów (Uniwersytet Śląski) oraz stypendia dla najlepszych i wydalonych studentów. swoich uczelni (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie).
«Rok 2020 zapisze się w historii narodu białoruskiego. (…) Mamy nadzieję, że protesty i działania białoruskiego społeczeństwa doprowadzą do szczęśliwego zakończenia i pożądanych zmian na Białorusi” – czytamy w oświadczeniu byłego rektora prof. Andrzej Lesicki i Rectrix prof. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polska popularna wśród Białorusinów
Wielu białoruskich studentów zdecydowało się na studia w Polsce jeszcze przed wybuchem kryzysu politycznego.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2018/2019 na polskich uczelniach studiowało ponad siedem tysięcy Białorusinów. Stanowili drugą co do wielkości grupę obcokrajowców decydujących się na studia w Polsce – po Ukraińcach. Białorusini stanowili 9,3% ogółu studentów zagranicznych w Polsce.
Język angielski: https://nawa.gov.pl/en/solidarni-z-bialorusia?layout=blog
Polski: https://nawa.gov.pl/solidarni-z-bialorusia?layout=blog
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”