Connect with us

Nauka

Polska wieś wspomina pomoc ofiarom rakiet dla uchodźców

Published

on

Polska wieś wspomina pomoc ofiarom rakiet dla uchodźców

Polak pochowany w sobotę po tym, jak zginął w tym tygodniu od pocisku rakietowego w pobliżu granicy z Ukrainą, ciężko pracował, aby pomieścić ukraińskich uchodźców w pierwszych dniach wojny, w tym w budynku kilka metrów od miejsca śmierci, powiedzieli mieszkańcy.

Dwóch pracowników suszarni zboża zginęło, gdy pocisk wylądował w małej wiosce Przewodów na początku tego tygodnia, gdy Rosja wystrzeliła rakiety na Ukrainę. Polskie władze twierdzą, że zabłądziła ukraińska broń przeciwlotnicza; Kijów wezwał do dalszego śledztwa. Mieszkańcy powiedzieli, że ofiara pochowana w sobotę odegrała ważną rolę, ponieważ wieś licząca zaledwie 440 osób zmobilizowała się na początku wojny, by pomóc ukraińskim uchodźcom, z których około 40 000 przeszło przez sąsiednią dzielnicę.

„Był bardzo zaangażowany od samego początku. Prowadził, przywoził wszystkie potrzebne rzeczy, jedzenie, pieluchy, mokre chusteczki i wszystkie inne niezbędne rzeczy” – wspomina Stanisław Staszczuk, lokalny urzędnik z sąsiedniego centrum dzielnicy Dołhobyczów. Ofiara pochowana w sobotę znana jest w polskich mediach jako Bogusław W., które w trosce o prywatność swoich rodzin powstrzymały się od publikowania nazwisk obu mężczyzn. Druga ofiara, znana jako Bogdan C., ma zostać pochowana w niedzielę.

Bogusław W. przygotował na początku wojny trzy pokoje dla rodzin ukraińskich, w budynku magazynu zbożowego Argocom tuż obok miejsca lądowania pocisku. „Mamy dużo ludzi, 150, może 200, rotacja była ogromna do końca maja lub początku czerwca i (Bogusław W.) był bardzo zaangażowany”, powiedział Federico Viola, włoski właściciel zboża.

„Cała społeczność przygotowywała posiłki dla uchodźców, ja też i choć może się to wydawać kontrowersyjne, świetnie się bawiliśmy z Ukrainkami i ich dziećmi, z niektórymi nadal utrzymujemy kontakt”. Kiedy rozeszła się wieść o śmierci Bogusława W., zaczęły napływać kondolencje i wyrazy wsparcia od Ukraińców, których gościł – opowiada Viola.

READ  Nowa generacja Škody Superb | Życie na asfalcie | Wyścigi samochodowe | technologia

(Ta historia nie została zredagowana przez zespół Devdiscourse i jest generowana automatycznie z konsorcjalnego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *