Connect with us

Nauka

Polska wesprze morskie projekty wiatrowe PGE, Orsted, RWE, Energy News, ET EnergyWorld

Published

on

Polska wesprze morskie projekty wiatrowe PGE, Orsted, RWE, Energy News, ET EnergyWorld
Polska zaoferuje wsparcie dla projektów morskich farm wiatrowych z PGE, Orsted, RWEWARSZAWA: Polska zgodziła się wspierać cenę energii dla morskich projektów wiatrowych realizowanych przez PGE, Orsted w Danii i RWE w Niemczech, ponieważ kraj zależny od węgla poszukuje czystszych źródeł energii.

Warszawa przyjęła długo oczekiwaną ustawę o morskiej energii wiatrowej na początku tego roku i planuje rozwinąć od 8 do 11 gigawatów (GW) mocy morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Zgodnie z prawem regulator zamierza do końca czerwca zatwierdzić do 5,9 GW projektów kontraktów różnicowych (KTR), co zapewni operatorom stabilny strumień przychodów.

Po czerwcu dotacje na odnawialne źródła energii mogą być przyznawane wyłącznie w drodze aukcji, zgodnie z dyrektywą UE.

W środę polski regulator energetyki zatwierdził dwa projekty morskich farm wiatrowych wspólnie realizowane przez PGE i Orsted o łącznej mocy 2,5 GW, które będą w stanie dostarczyć energię elektryczną do 4 milionów domów, a także projekt 350 MW firmy RWE.

„Przyznanie prawa do kontraktu różnicowego na Baltica 2 i 3 to kamień milowy dla polskiej morskiej energetyki wiatrowej” – powiedział w oświadczeniu Rasmus Errboe z Orsted Offshore.

Górną cenę energii elektrycznej wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe, która miałaby stanowić podstawę do wyliczenia i pokrycia strat potencjalnych inwestorów, ustalono na 319,60 zł / MWh. „RWE w pełni popiera propozycję, aby do wszystkich kwalifikujących się projektów stosować jednakową i rozsądną stopę zwrotu” – powiedziała niemiecka firma, komentując cenę.

„RWE opowiada się za CfD, który stał się standardem w Europie” – powiedział, dodając, że w Polsce „mechanizm skutkuje niższymi kosztami finansowania, co z kolei prowadzi do niższych kosztów energii elektrycznej dla konsumentów. Korzyści jest więc wiele. w ramach mechanizmu ”.

Kontrakty różnicowe będą również wymagały zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *