Gospodarka
Polska wciąż cierpi z powodu skutków stanu wojennego – mówi prezydent – Pierwsze wiadomości
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „Polska wciąż ponosi konsekwencje” wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.
Prezydent wziął udział w uroczystości upamiętniającej ofiary stanu wojennego w poniedziałek wczesnym rankiem.
13 grudnia, 40 lat temu, komunistyczny rząd Polski pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego ogłosił stan wojenny, by rozprawić się z wolnym związkiem zawodowym Solidarność, który stał się bezpośrednim wyzwaniem dla jednopartyjnego państwa. Tysiące członków związku zostało aresztowanych i zatrzymanych, podczas gdy społeczeństwo jako całość było poważnie ograniczone.
Dopiero w 1983 roku rząd zniósł ograniczenia.
W przemówieniu na byłym komisariacie komunistycznej policji na warszawskiej starówce Duda przypomniał los Grzegorza Przemyka, licealisty, który zginął w 1983 roku po dotkliwym pobiciu przez policję.
„To miejsce jest ważne dla wszystkich warszawiaków i wszystkich Polaków” – powiedział Duda o miejscu pobicia Przemyka.
Prezydent przypomniał inne ofiary stanu wojennego, w tym protestujących górników z kopalni Wujek, którzy zostali zastrzeleni przez komunistyczne oddziały prewencji 16 grudnia 1981 r., zaledwie trzy dni po ogłoszeniu stanu wojennego.
„Polska wciąż cierpi z powodu konsekwencji tego czasu i odczuwa ból ofiar stanu wojennego” – powiedział Duda. „Wiele rodzin nie wyzdrowiało z tej tragedii”.
Pod hasłem „Precz z komunistami” studentów opozycji Duda mówił o reformie sądownictwa przez obecną władzę. Prezydent popiera ją mimo krytyki ze strony obecnej opozycji w Polsce i UE w obawie przed podważeniem niezawisłości sądownictwa.
„Tak, precz z komunistami, w tym z Sądem Najwyższym, bo ten problem nie został rozwiązany po 1989 roku” – powiedział prezydent. „Mam nadzieję, że wolna i suwerenna Polska rozwiąże ten problem”.
Partia rządząca oskarża niektórych wyższych sędziów Sądu Najwyższego, którzy służyli w czasach komunistów, o współpracę z nimi.
Po stanie wojennym i po kilku latach pogarszającej się sytuacji gospodarczej i narastającego niezadowolenia społecznego komuniści na początku 1989 r. zgodzili się na rozmowy z opozycją, tzw. rozmowy okrągłego stołu. Pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu br. przyniosły wielkie zwycięstwo opozycji demokratycznej.
Wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej wraz z upadkiem muru berlińskiego w listopadzie 1989 roku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”