Gospodarka
Polska walczy pomimo kryzysu energetycznego w centrum szczytu UE
Premier Polski Mateusz Morawiecki (L) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen 21 października 2021 r. w gmachu Rady Europejskiej w Brukseli,
YVES HERMAN | AFP | Obrazy Getty
BRUKSELA, Belgia – Trwająca rozgrywka między Polską a Unią Europejską zdominuje szczyt w Brukseli w tym tygodniu.
Przywódcy UE przyjeżdżający w czwartek do stolicy Belgii nie mogli uniknąć pytań o napięte relacje między Warszawą a Brukselą, a sprawa ta znalazła się nawet na porządku dziennym w ostatniej chwili.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” – powiedział w czwartek premier Irlandii Michael Martin o zaostrzającym się sporze z Polską.
Naród wschodnioeuropejski i Komisja Europejska, władza wykonawcza UE, od kilku lat spierają się o wdrożenie praworządności, ale ich różnice nasiliły się na początku tego miesiąca po tym, jak sąd najwyższy w Polsce stwierdził, że część prawa unijnego jest sprzeczne z Konstytucją RP.
Decyzja ostatecznie stawia pod znakiem zapytania nadrzędność prawa europejskiego oraz fundamenty grupy politycznej i gospodarczej.
Premier Węgier Viktor Orban, który często nie zgadza się z samą Brukselą, powiedział, że zgadza się z orzeczeniem. „To, co się tutaj dzieje, polega na tym, że instytucje europejskie regularnie obchodzą prawa parlamentów narodowych i rządów” – powiedział w czwartek Orban.
„Polska? Najlepszy kraj w Europie – nie potrzebuje sankcji, to śmieszne” – powiedział Orban o możliwych środkach, jakie Bruksela może podjąć wobec Warszawy.
Unia Europejska została zbudowana na zasadzie, że państwa członkowskie przestrzegają wspólnego zbioru zasad, nawet jeśli w niektórych obszarach polityki mają ostatnie słowo. Oznacza to na przykład, że kraj UE może swobodnie decydować o swojej polityce finansowej, ale zgodnie z unijnymi zasadami powinien mieć dług publiczny i deficyt.
Wcześniej w tym tygodniu ożywiona dyskusja na ten temat toczyła się między premierem Polski Mateuszem Morawieckim i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Morawiecki powiedział, że jego kraj nie da się zastraszyć i że najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja. Z drugiej strony von der Leyen powiedziała, że jej zespół może podjąć działania.
„Nie możemy i nie pozwolimy na szwank naszych wspólnych wartości. Komisja będzie działać ”- powiedziała w Strasburgu we Francji.
Kryzys energetyczny
Wszystko to dzieje się w czasie, gdy Europa zmaga się z wyższymi kosztami energii – problemem, który może osłabić ożywienie gospodarcze w perspektywie krótkoterminowej i podważyć jej ambicje klimatyczne w dłuższej perspektywie.
Kiedy Orban przybył do Brukseli, zakwestionował także cele klimatyczne UE. „Co Timmermans [Europe’s climate chief] a inni proponowani zabiją europejską klasę średnią – powiedział.
Komisja i niektóre kraje UE uważają, że muszą przyspieszyć przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Jednak Węgry, a zwłaszcza Polska, postrzegają szybką transformację jako zagrożenie dla ich gospodarek, ponieważ węgiel nadal odgrywa w tych krajach rolę.
Ostatni szczyt Merkel
Mając to na uwadze, Kanclerz Angela Merkel przygotowuje się do pożegnania z europejską polityką.
Po 16 latach u władzy ma ją zastąpić Olaf Scholz, członek partii socjalistycznej i minister finansów kraju. Szczyt w czwartek i piątek w Brukseli będzie 107. spotkaniem Merkel tego rodzaju.
Zapytany, czy tęskni za obecnością Merkel, chorwacki premier Andrej Plenković powiedział: „Zdecydowanie”. Powiedział CNBC, że Merkel jest nie tylko liderem niemieckim, ale także liderem europejskim i światowym.
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział CNBC, że Merkel jest z natury konstruktorem konsensusu i docenia wagę utrzymywania Grecji w apogeum kryzysu zadłużenia państwowego w strefie euro.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”