Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska w najbliższych dniach rozmieści na Ukrainie 4 myśliwce MiG-29 – zapowiedział prezydent RP

Published

on

Polska w najbliższych dniach rozmieści na Ukrainie 4 myśliwce MiG-29 – zapowiedział prezydent RP
Mig-29 Polskich Sił Powietrznych przelatuje nad Bazą Sił Powietrznych Siauliai na Litwie, 15 maja 2014 r. (Jakub Kamiński/EPA/Shutterstock)

Polska dostarczy Ukrainie cztery myśliwce MiG-29 w najbliższych dniach, powiedział w czwartek prezydent Polski Andrzej Duda, stając się pierwszym krajem NATO, który tego dokonał.

Warszawa przejęła wiodącą rolę wśród sojuszników NATO w dostarczaniu Kijowowi ciężkiej broni, w tym myśliwców radzieckiej konstrukcji. „Jeśli chodzi o samoloty MI-29, które nadal są używane do obrony polskiej przestrzeni powietrznej, zapadła decyzja na najwyższym szczeblu, możemy śmiało powiedzieć, że wyślemy MIG-y na Ukrainę” – powiedział Duda.

„Mamy około tuzina MIGS-ów, które otrzymaliśmy z Niemieckiej Republiki Demokratycznej w latach 90., które działają i odgrywają rolę w obronie naszej przestrzeni powietrznej. Skończyły się ich żywoty, ale nadal działają – dodał Duda.

„W najbliższych dniach przekażemy Ukrainie cztery samoloty, pozostałe maszyny będą serwisowane i przygotowane do przekazania. Zastąpimy je dostawami południowokoreańskich samolotów FA-50 i amerykańskich F-35” – powiedział prezydent RP.

Na konferencji prasowej w Warszawie polski prezydent wraz ze swoim nowym czeskim odpowiednikiem Petrem Pavelem wyrazili wspólne poparcie dla Kijowa.

„Czechy i Polska to kraje, które są na absolutnym szczycie we wspieraniu Ukrainy, zarówno na poziomie humanitarnym, jak i wojskowym” – powiedział prezydent Duda.

Więcej tła: Czwartkowe ogłoszenie następuje po tym, jak sojusznicy z NATO zgodzili się na początku tego roku wysłać na Ukrainę nowoczesne zachodnie czołgi podstawowe.

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił, że jego kraj dostarczy w styczniu 14 czołgów Leopard 2, uginając się pod rosnącą presją międzynarodową – na czele ze Stanami Zjednoczonymi, Polską i blokiem innych krajów europejskich, które wezwały Berlin do udzielenia wsparcia wojskowego w celu wzmocnienia i zaangażowania do wysyłania swoich upragnionych pojazdów.

Ogłoszenie zostało uzupełnione przez Stany Zjednoczone, a prezydent Joe Biden powiedział, że dostarczy Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams, odwracając długotrwały sprzeciw rządu wobec próśb Kijowa o wyrafinowane, ale wymagające w utrzymaniu pojazdy.

READ  Pozy. Szokujące nagranie TVN ze szpitala. Jaśkowiak zapowiada inspekcję

Od czasu decyzji w sprawie czołgów wyżsi urzędnicy ukraińscy nasilili publiczną kampanię lobbowania na rzecz wyprodukowanych w USA myśliwców F-16, argumentując, że desperacko potrzebują ich do obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.

Ale ten nacisk spotkał się ze sceptycyzmem ze strony amerykańskich i sojuszniczych urzędników, którzy twierdzą, że odrzutowce byłyby niepraktyczne, zarówno dlatego, że wymagają znacznego szkolenia, jak i dlatego, że Rosja ma rozbudowane systemy przeciwlotnicze, które mogłyby je łatwo zestrzelić.

Natasha Bertrand i Alex Marquardt z CNN współtworzyli ten post.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *