Connect with us

Nauka

Polska w gronie Państw Czołowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – POLSA

Published

on

Polska w gronie Państw Czołowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – POLSA

Zwiększanie udziału Polski w programach ESA, dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), budowa polskich satelitów obserwacyjnych oraz staże dla Polaków w ESA – to główne obszary, które będą finansowane poprzez zwiększenie wkładu Polski w przestrzeń europejską. Agencja.

Wiceminister Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Technologii, podczas dzisiejszego spotkania z sektorem kosmicznym poinformowała o zwiększeniu wkładu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podkreśliła znaczenie tej nowej gałęzi gospodarki dla Polski i wskazała, w jaki sposób te środki zostaną wykorzystane.

Informacje pogłębił Prezes POLSA Grzegorz Wrochna, który podkreślił obszary priorytetowe tej inwestycji.

„Środki przekazane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu, umożliwiając rozwój technologii i tworzenie konkurencyjnych produktów i usług. Po pierwsze, chcemy zaspokoić potrzeby naszego kraju w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej. Satelity zapewniają nam komunikację i nawigację, synchronizują ruch pociągów i samolotów, dostarczają informacji o pogodzie i klimacie, wspierają nowoczesne rolnictwo i inne sektory gospodarki. Jednocześnie chcemy inwestować w obszary, które dają większe możliwości zdobycia nowych segmentów rynku technologii kosmicznych. Szczegóły zostaną ustalone w negocjacjach z ESA, przy aktywnych konsultacjach z polskim sektorem kosmicznym.” – powiedział Prezydent Wrochna.

Decyzja o zwiększeniu finansowania dla ESA jest ważnym krokiem w realizacji przyjętej w 2017 roku Polskiej Strategii Kosmicznej. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie pięciu obszarów działań:

  • Dwustronny program PL-ESA dotyczący budowy satelitów obserwacyjnych
  • Dwustronny program rozwoju technologicznego PL-ESA
  • Udział Polski w programach ESA
  • Dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)
  • Staże dla Polaków w ESA

Satelity obserwacyjne, zarówno optyczne, jak i radarowe, są dziś kluczowe nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w wielu obszarach współczesnej gospodarki i życia codziennego. Na bieżąco dostarczają rolnikom informacji o warunkach upraw, suszach, powodziach, szkodnikach i chorobach roślin. Pozwalają monitorować i wspierać rozwój naszych miast, ostrzegają o osuwiskach i zagrożeniach pożarowych, dostarczają informacji o stanie naszych rzek i wód przybrzeżnych.

READ  KAUST tworzy pięć najnowocześniejszych międzynarodowych startupów i wprowadza nowe technologie do Arabii Saudyjskiej

Eksperci ESA pomogą polskim firmom w budowie pierwszych prototypów satelitów, umożliwiając im samodzielne opracowywanie całych konstelacji i opłacalny eksport do innych krajów. Dane satelitarne zostaną wykorzystane w budowanym przez POLSA Krajowym Systemie Informacji Satelitarnej, którego pilotażowa wersja została niedawno uruchomiona https://nsisplatforma.polsa.gov.pl. System ten umożliwi instytucjom naukowym i firmom dostęp do danych, a my wszyscy będziemy korzystać z ich produktów i usług opartych na tych danych.

Podnoszenie kwalifikacji polskich firm to także główny cel dedykowanego programu rozwoju technologicznego i zwiększonego zaangażowania w programy ESA. Umożliwi to naszemu krajowi dostęp do najnowszych technologii i umożliwi rozwój unikalnych umiejętności związanych z praktycznym zastosowaniem tych technologii. Telekomunikacja satelitarna, a zwłaszcza bezpieczna komunikacja, nawigacja satelitarna i synchronizacja urządzeń takich jak urządzenia energetyczne, pociągi i samoloty, to rynek o wolumenie biznesowym liczonym w miliardach dolarów. Polska Strategia Kosmiczna zakłada, że ​​polski sektor kosmiczny osiągnie 3% udziału w rynku europejskim.

Udział w programach ESA przyczynia się także do realizacji najbardziej ambitnych misji poszukiwawczych. Dziś polskie instytucje i firmy naukowe dostarczają komponenty do misji poszukiwania śladów życia na innych planetach i ich księżycach, a także badania odległego wszechświata. Przykładami takich misji są wystrzelona w zeszłym miesiącu JUICE https://polsa.gov.pl/kalendarz/start-misji-juice/ i EUCLID wystrzelona w ostatnią sobotę https://polsa.gov.pl/wydarzenia/misja-euclid – statku-teleskop-do-poszukiwania-ciemnej-materii-i-ciemnej-energii/.

Zwiększone środki umożliwią nie tylko dostawę komponentów, ale także budowę kompletnych systemów i instrumentów. Będzie to miało istotne implikacje zarówno dla nauki, jak i polskich przedsiębiorstw, które zdobędą bezcenne doświadczenie w budowie sprzętu kosmicznego. To z kolei przełoży się na usługi oparte na technologiach kosmicznych i produkty eksportowe.

Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają eksperymenty technologiczne i badawcze prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Eksperymenty te obejmują szeroki zakres, od badań podstawowych po testowanie nowych technologii i eksperymentów biotechnologicznych, biologicznych i medycznych. Eksperymenty opracowane przez polskich naukowców i inżynierów miałby przeprowadzić polski astronauta. Oprócz ogromnej wartości naukowej i technologicznej tych badań, miałyby one dla naszego kraju znaczny prestiż. Szczegóły dotyczące lotu polskiego astronauty zostaną ujawnione dopiero po osiągnięciu porozumienia pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami, w tym partnerami międzynarodowymi.

READ  Liczby urojone są rzeczywiste (mniej więcej)

Programem uzupełniającym powyższe inicjatywy będzie program stażowy. Jego celem jest utworzenie grupy ekspertów, którzy wniosą wkład w rozwój polskiego sektora kosmicznego i ułatwią komercyjny rozwój technologii opracowanych w ramach ww. programów.

Szczegółowy podział dodatkowych środków będzie przedmiotem konsultacji z sektorem, które rozpoczęły się na dzisiejszym posiedzeniu. Szczegółowe umowy z ESA są obecnie negocjowane przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii* przy wsparciu POLSA. Oczekuje się, że pierwsze umowy zostaną podpisane w nadchodzących miesiącach.

*) https://twitter.com/AschbacherJosef/status/1663555339319656449

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *