Connect with us

Gospodarka

Polska uzbraja swoją armię w metody finansowania, pierwsze w walce z COVID. były użyte

Published

on

Polska uzbraja swoją armię w metody finansowania, pierwsze w walce z COVID.  były użyte

Polskie pojazdy opancerzone biorą udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach, 15 sierpnia 2019 r. Agencja Gazeta / Kamila Kotusz via REUTERS / File Photo

WARSZAWA, 26 października (Reuters) – Polska użyje metody finansowania, aby zwalczyć gospodarcze skutki COVID-19, aby sfinansować gwałtowny wzrost wydatków wojskowych, powiedział we wtorek minister obrony, ponieważ rząd dąży do modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych.

Polski rząd sfinansował dużą część swoich wydatków na wsparcie gospodarki w czasie pandemii obligacjami instytucji takich jak BGK czy państwowy fundusz PFR – ale z bezpieczeństwa państwa.

Uniemożliwiło to włączenie takich wydatków do budżetu państwa, co jest taktyką krytykowaną przez NIK za nieprzejrzystość.

Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że rząd utworzy fundusz wsparcia dla sił zbrojnych, finansowany z obligacji BGK, obligacji skarbowych, budżetu państwa i zysków banku centralnego.

„To rozwiązanie, z którego skorzystał Fundusz COVID. Chciałbym podkreślić, że Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych zarządza BGK, więc nie będzie to dodatkowa instytucja” – powiedział Błaszczak na konferencji prasowej.

Nie powiedział dokładnie, ile będzie kosztować rozbudowa i modernizacja sił zbrojnych. Jednak przewodniczący rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosław Kaczyński, powiedział, że wydatki będą „znacznie wyższe” niż 2% PKB, czyli poziom wymagany przez kraje NATO, który Polska już przekracza.

„Lepiej zachować ostrożność i trochę więcej zadłużyć” – powiedział Kaczyński.

Błaszczak powiedział, że Departament Obrony postawił sobie za cel ponad 250 000 pełnoetatowych żołnierzy i ponad 50 000 członków Wojsk Obrony Terytorialnej, które składają się z ochotników zawodowych i niepełnoetatowych. W 2020 roku było około 110 000 żołnierzy na pełnym etacie.

Reportaż Alana Charlisha, reportaż dodatkowy Anny Włodarczak-Semczuk, red. Giles Elgood

READ  Dyskryminacja osób LGBT + szkodzi wzrostowi gospodarczemu w Europie Wschodniej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *