Najważniejsze wiadomości
Polska ustawa postrzegana jako atak na krytycznych nadawców
WARSZAWA, Polska (AP) – Proponowane zmiany legislacyjne, które zakazywałyby pozaeuropejskiej własności polskich mediów, rozzłościły krytyków, którzy twierdzą, że biorą na cel amerykańską firmę Discovery Inc.
Zmiany zostały opublikowane na stronie internetowej polskiego parlamentu późną środą i zaproponowane przez ustawodawców dla rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która od czasu objęcia władzy w 2015 roku podejmuje działania mające na celu kontrolę mediów. Krytycy twierdzą, że partia przekształciła państwowego nadawcę TVP w swojego rzecznika i chce ograniczyć posiadanie mediów przez inwestorów zagranicznych.
Kanał informacyjny TVN TVN24, który demaskuje rzekome nieprawidłowości i skandale w rządzie, od dawna irytuje Prawo i Sprawiedliwość.
Popierając tę propozycję, wysoki rangą prawnik i wymiar sprawiedliwości Joachim Brudziński przekonywał w czwartek, że dziennikarzom TVN brakuje obiektywizmu i często stają po stronie oponentów rządu.
Wiceminister infrastruktury Marcin Horala zapewnił portalowi Onet Rano, że proponowane zmiany „nie chodzi o zamknięcie TVN”. Zasugerował, że obecny właściciel mógłby sprzedać część akcji inwestorowi europejskiemu, gdyby miał odnowić jego licencję.
Propozycja, co do której koalicjanci partii rządzącej twierdzą, że nie otrzymali wcześniejszego ostrzeżenia, spotyka się z ostrą krytyką.
Posełka opozycji Joanna Senyszyn powiedziała na Twitterze, że ustawodawca PiS „złożył projekt ustawy, której celem jest wyeliminowanie TVN i TVN24 z polskiego rynku medialnego. Nie zgadzamy się ”.
Proponowane zmiany wynikają z faktu, że Discovery Inc., który TVN nabył w 2018 roku, od ponad roku czeka na przedłużenie licencji TVN24, która wygasa we wrześniu. Discovery Inc. zarządza TVN poprzez Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Holandii.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.