Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ustanawia przepisy zapobiegające przejęciom przez inwestorów spoza UE

Published

on

Polska ustanawia przepisy zapobiegające przejęciom przez inwestorów spoza UE

WARSZAWA, 20 maja (Reuters). Polski rząd przyjął przepisy, które utrudniają inwestorom spoza Unii Europejskiej kupowanie tanich firm, które Polska postrzega jako strategiczne dla swojej gospodarki.

Przepisy są częścią rządowego pakietu ratunkowego o wartości ponad 300 miliardów złotych (72 miliardów dolarów), który ma pomóc krajowi przetrwać nową pandemię koronawirusa i wynikający z niej kryzys gospodarczy.

Ministerstwo rozwoju, które przygotowało nowe przepisy, zapowiedziało, że będą obowiązywały przez dwa lata i będą dotyczyć spółek publicznych, producentów oprogramowania dla elektrowni, transportu i służby zdrowia oraz firm z sektora energetycznego, telekomunikacyjnego i obronnego.

„Nie chcemy odstraszać inwestorów, chcemy tylko chronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą” – powiedziała w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Niemcy zgodziły się też w kwietniu na zaostrzenie przepisów w celu ochrony lokalnych firm przed niechcianymi przejęciami przez inwestorów spoza Unii Europejskiej.

W środę przyznano nowe uprawnienia do zawetowania wrogich zagranicznych ofert przejęć dla firm opieki zdrowotnej po wykorzystaniu szeregu materiałów uważanych za kluczowe w walce z pandemią na wczesnych etapach pandemii, w tym zgłoszonych próbach USA. Rząd kupi start-up Niemcy pracują nad szczepionką.

Zasady obowiązujące w obu krajach pojawiają się, gdy Europa na nowo rozważa stosunki z Chinami, ponieważ przedsiębiorstwa państwowe zwiększają swoje inwestycje w krytycznych sektorach.

Jednak w przypadku Polski analitycy i krytycy twierdzą, że rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) może również zabiegać o pomoc w ramach swojego pakietu ratunkowego, aby zwiększyć kontrolę nad sektorem prywatnym.

Od objęcia urzędu w 2015 roku rząd PiS zacieśnił kontrolę nad przedsiębiorstwami energetycznymi i bankami. Skrytykowała także umowy prywatyzacyjne zawarte w poprzednich rządach.

Zgodnie z nowymi przepisami urząd nadzoru konkurencji UOKiK jest odpowiedzialny za regulowanie przypadków nabycia znacznej liczby akcji takich spółek.

READ  Storm pomaga Polsce osiągnąć rekord energetyki wiatrowej: 30% mocy

Zasady dotyczą firm, których sprzedaż przekroczyła 10 mln euro w jednym z dwóch lat obrotowych poprzedzających planowaną akwizycję. (1 $ = 4,1456 zł) (relacja Agnieszki Barteczko i Alana Charlisha; montaż: Hugh Lawson)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *