Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska uruchamia unijny program poszukiwania ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję

Published

on

Polska uruchamia unijny program poszukiwania ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję

Polska rozpocznie w tym tygodniu wspólną inicjatywę z Komisją Europejską mającą na celu odnalezienie ukraińskich dzieci porwanych i przywiezionych do Rosji podczas trwającej wojny na Ukrainie oraz „zapewnienie postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości”.

Celem jest „zwrócenie uwagi świata na ten poważny problem poprzez bardzo wysoki poziom polityczny tej inicjatywy, poziom przewodniczącego Komisji Europejskiej i polskiego premiera” – powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w sobotę.

Program obejmie „działania śledcze mające na celu zebranie konkretnych dowodów” porwań oraz „ustanowienie mechanizmu rozwiązania problemu”. Minister dodał, że więcej szczegółów zostanie ogłoszonych na początku tego tygodnia.

Od czasu zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę rok temu różne władze międzynarodowe oskarżyły Kreml o przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub terytoriów okupowanych przez Rosję. Oenzetowska agencja ds. uchodźców UNHCR oskarża Moskwę o wydanie ich do adopcji rosyjskim rodzinom.

Chociaż dokładna liczba dzieci przymusowo wywiezionych do Rosji jest nieznana, a szacunki są bardzo różne, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka, Daria Herasymchuk, poinformowała w zeszłym miesiącu, że prawie 14 000 ukraińskich dzieci zostało porwanych.

Na początku tego roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Holandii potępili Rosję za to, co nazwali „okrutną” i „nieludzką” polityką, która „rozdziera rodziny”.

Szynkowski vel Sęk ostrzegł w sobotę, że „nie możemy przymykać oczu na ten problem… Świat zachodni musi zareagować i zebrać dowody tych zbrodni oraz zapewnić, że osoby odpowiedzialne za te zbrodnie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

READ  Scholz, polski premier rozmawia o migracji, energii i UE

Zaznaczył, że Polacy mają w tej dziedzinie doświadczenie historyczne i „jesteśmy więc szczególnie świadomi tej kwestii i czujemy się szczególnie zobowiązani do udzielenia na nią odpowiedzi”. Podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy porwały dziesiątki tysięcy etnicznie polskich dzieci i przekazały je niemieckim rodzinom w celu „zgermanizacji”.

Od początku wojny polscy funkcjonariusze, w tym policjanci i prokuratorzy, są zaangażowani w dokumentowanie i badanie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Polska była jednym z nich 41 krajów poparła wezwania Międzynarodowego Trybunału Karnego do zbadania ewentualnych zbrodni wojennych na Ukrainie.

Źródło głównego obrazu: Mirek Pruchnicki / Flickr

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *