Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 28 kwietnia (Reuters) – Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego osiągnęli porozumienie z rządem, co oznacza, że będą kontynuować pracę do 10 lipca, powiedział w czwartek przedstawiciel związku, aby zapobiec masowym odwołaniom lotów przed pracowitym majowym weekendem świątecznym.
Chaos w podróży oczekiwano od 1 maja, dzień po zakończeniu okresu wypowiedzenia dla kontrolerów ruchu lotniczego, którzy zdecydowali się zrezygnować, zamiast zaakceptować nowe przepisy pracy, które, jak stwierdzili, zagrażają bezpieczeństwu.
„Udało nam się dojść do porozumienia” – powiedział związkowy przedstawiciel komisji sejmowej. „Musimy sobie zdać sprawę, że to nie koniec walki”.
Zgodnie z umową okres wypowiedzenia kontrolerów ruchu lotniczego został wydłużony do 10 lipca, a polski Urząd Kontroli Ruchu Lotniczego (PAŻP) rozpocznie przegląd organizacyjny i restrukturyzację. Strony będą nadal omawiać przepisy dotyczące płac i praktyk pracowniczych.
Polski rząd wydał dekret, który od 1 maja drastycznie zmniejszyłby liczbę lotów na dwóch warszawskich lotniskach.
– Mam nadzieję, że skutki tego dekretu jutro zostaną cofnięte – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Powiedział, że PAŻP zgodziła się przywrócić pensje kontrolerów ruchu lotniczego do poziomu sprzed pandemii. Wynagrodzenia kontrolerów ruchu lotniczego zostały obcięte, ponieważ podczas pandemii wykonywano mniej lotów.
Linie lotnicze, na które potencjalnie może wpłynąć obniżka lotów, to m.in. PLL LOT i Wizz Air (WIZZ.L) i Lufthansy (LHAG.DE)wszystkie operujące z Lotniska Chopina oraz Ryanair (RYA.I)wylatujący z Modlina.
Spór dotyczył również proponowanych zmian praktyk pracy, w tym zwiększenia maksymalnej liczby godzin pracy kontrolerów ruchu lotniczego w systemie zmianowym.
Reportaż Alana Charlisha, Anny Włodarczak-Semczuk, Pawła Florkiewicza Redakcja Garetha Jonesa i Bernadette Baum
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.