Gospodarka
Polska umacnia swoją pozycję wiodącego na świecie eksportera gofrów i gofrów, z 15% udziałem w rynku światowym
Polska ugruntowała swoją pozycję największego na świecie eksportera gofrów i gofrów. Jego udział w rynku światowym osiągnie 15,1% w 2022 r., co oznacza wzrost z 13,6% w roku ubiegłym i wyprzedzi Włochy (12,8%), Kanadę (9,3%) i Niemcy (9,2%).
W ubiegłym roku Polska wyeksportowała 155 000 ton gofrów i gofrów o wartości 833 mln euro, co oznacza wzrost wolumenu o 17% i wzrost wartości o 33%, wynika z danych Międzynarodowego Centrum Handlu. Oznaczało to, że Polska po raz ósmy z rzędu zapewniła sobie pozycję czołowego eksportera gofrów na świecie.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) eksport wyrobów piekarskich i cukierniczych, w tym gofrów i wafli, które stanowią ponad 30% tej kategorii, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku nadal rósł, pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych, takich jak m.in. wzrost cen energii i surowców.
„W tym okresie do klientów zagranicznych dostarczono 90 000 ton gofrów i wafli o wartości 503 mln euro. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku ilość sprzedana wzrosła o 6,6%, a wartość o 16,1%” – napisano w opublikowanym wczoraj cotygodniowym raporcie PIE.
W 2015 roku Polska zajęła czołowe miejsce wśród gofrów i eksporterów gofrów z udziałem w rynku na poziomie 10,7%. Od tego czasu wartość polskiego eksportu wzrosła o 124%, a ilość wyeksportowanych gofrów i wafli podwoiła się.
Według danych International Trade Center głównymi importerami z Polski w 2022 roku były Niemcy, do których trafiło 17,8% polskiego eksportu, Wielka Brytania (13,5%), Francja (8,4%) i Czechy (5%).
Polska jest trzecim co do wielkości eksporterem ozdób choinkowych na świecie.
Szczególnie dynamicznie rośnie sprzedaż wysokiej jakości kulek szklanych. Ręcznie wykonane przedmioty są dostępne w luksusowych domach towarowych na całym świecie, a także w Białym Domu https://t.co/GUqlActANt
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 grudnia 2021 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Marco Verch Profesjonalny fotograf/Flickr (pod CC BY 2.0)
Alicja Ptak jest starszym redaktorem w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”