Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska tworzy specjalną jednostkę inżynieryjną do przeciwdziałania zagrożeniu Wagnera

Published

on

Polska tworzy specjalną jednostkę inżynieryjną do przeciwdziałania zagrożeniu Wagnera

Polska rozmieszcza nowy batalion inżynierów wojskowych w pobliżu spornej Przełęczy Suwalskiej po tym, jak białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko powiedział, że najemnicy z Grupy Wagnera nie mogą się doczekać inwazji na terytorium Warszawy.

„Batalion saperów zostanie wkrótce utworzony w Augustowie, mieście położonym niedaleko polskiej granicy z Białorusią, Litwą i rosyjską enklawą Kaliningrad” – powiedział w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do inżynierów wojskowych.

„To kolejna jednostka wojskowa, którą zbudowaliśmy od podstaw i zapewniam, że nie ostatnia”. powiedział w poście na Twitterze: i dodał: „Bezpieczeństwo wschodniej flanki jest dla nas ważne!”

Polska należąca do NATO, jeden z najgłośniejszych zwolenników Ukrainy, wyraziła zaniepokojenie wynegocjowaną przez Mińsk umową, która pozwoliła najemnikom Wagnera i przywódcy grupy Jewgienijowi Prigożynowi przenieść się na Białoruś. Porozumienie nastąpiło po przerwanym buncie grupy Wagnera i ataku na Moskwę, który wstrząsnął Kremlem pod koniec czerwca.

Polscy żołnierze są widziani w pobliżu wsi Szypliszki w Wąwozie Suwalskim. Polska tworzy nowy batalion inżynieryjny w pobliżu spornego pasa ziemi.Wojtek RADWANSKI/AFP za pośrednictwem Getty Images

Rosyjski poseł Andriej Kartapołow sugerował wcześniej, że wojska Wagnera mogłyby stacjonować na Białorusi w celu zajęcia Przełęczy Suwalskiej, strategicznego pasa terytorium na granicy polsko-litewskiej oddzielającej Kaliningrad od Białorusi. Twierdzenia tego nie można było zweryfikować niezależnie. Gdyby myśliwce Wagnera wkroczyły na terytorium Polski, wywołałoby to reakcję NATO zgodnie z artykułem 5 sojuszu, który uważa atak na jednego członka za atak na wszystkie inne państwa członkowskie.

Na początku tego miesiąca Polska ogłosiła przeniesienie 1000 żołnierzy w związku z obawami dotyczącymi obecności Grupy Wagnera na Białorusi. Na początku lipca polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że Warszawa przesunie 500 policjantów na granicę z Białorusią z powodu „napiętej sytuacji”.

READ  Stan Unii: zwycięstwo wyborcze Polski w atmosferze chaosu na Bliskim Wschodzie

W poniedziałek niezależny białoruski projekt Hajun, który nadzoruje działania wojskowe na Białorusi, poinformował, że do kraju przybyło co najmniej 3500 najemników Wagnera. W rozmowie z Ukraina PrawdaW wydanym w sobotę oświadczeniu rzecznik ukraińskiej państwowej straży granicznej poinformował, że na Białoruś wjechało już około 5 tys. najemników. Materiał wideo opublikowany przez kanały Wagnera w zeszłym tygodniu również wskazywał na obecność Prigożyna w obozie wojskowym w sprzymierzonym z Moskwą kraju.

W czwartek Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że bojownicy Grupy Wagnera będą szkolić białoruskie wojska i będą stacjonować w Brześciu. zaledwie pięć kilometrów od polskiej granicy.

W niedzielnym przemówieniu do prezydenta Rosji Władimira Putina Łukaszenka powiedział, że bojownicy Wagnera w pobliżu polskiej granicy „nalegają na atak na zachód” na terytorium Warszawy.

Najemnicy Wagnera „zobaczą zabytki Warszawy i Rzeszowa” – powiedział Łukaszenka w oświadczeniu podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowała białoruska państwowa agencja informacyjna BeLTA.

Wojska Wagnera „chowają urazę do Rzeszowa” – powiedział Łukaszenka, powołując się na miasto w południowo-wschodniej Polsce jako źródło sprzętu wojskowego, którego Ukraina użyła przeciwko nim.

Jednak zgodnie z ustaleniami białoruskie kierownictwo zatrzyma bojowników Wagnera na terenie Mińska – powiedział Łukaszenka.

– Nie chcę ich tam przenosić – dodał. „Czy jesteś zły.”

Władimir Putin powiedział w piątek, że polscy parlamentarzyści „marzy się o ziemiach białoruskich”, dodając, że Moskwa odpowie na każdą agresję przeciwko Białorusi „wszystkimi dostępnymi nam środkami”.

Białoruś i Rosja są częścią Państwa Związkowego, porozumienia łączącego Mińsk i Moskwę.

„Agresja na Białoruś będzie jak atak na Rosję” – powiedział Łukaszenka w niedzielę.

Newsweek wysłał e-maile do polskiego Ministerstwa Obrony i białoruskiego MSZ z prośbą o komentarz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *