Connect with us

Gospodarka

Polska twierdzi, że wymuszenia UE utrudniają cele klimatyczne – EURACTIV.com

Published

on

Polska twierdzi, że wymuszenia UE utrudniają cele klimatyczne – EURACTIV.com

Wstrzymywanie funduszy unijnych poprzez „szantaż” może zagrozić transformacji energetycznej Polski, ostrzegł premier Mateusz Morawiecki na marginesie szczytu COP26 w Glasgow w poniedziałek (1 listopada).

Morawiecki dał jasno do zrozumienia, że ​​jeśli Polska uczestniczy w realizacji „ambitnych celów klimatycznych” w sposób porównywalny z innymi krajami, musi mieć zapewnione odpowiednie środki.

Jego komentarze pojawiają się, gdy Polska ma otrzymać do 57 miliardów euro w ramach unijnych funduszy naprawczych, ale władza wykonawcza odmówiła zatwierdzenia w obliczu trwającego sporu o praworządność.

„Nie może być szantażu ze strony innych elementów polityki europejskiej, ponieważ każda próba odebrania pieniędzy… oznacza, że ​​szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad realizacją celów klimatycznych” – dodał.

Jego słowa niekoniecznie były skierowane do publiczności Glasgow, ale do domu.

Jak już informował EURACTIV, Komisja Europejska przedstawiła mapę drogową deeskalacji kryzysu praworządności z Polską.

Jednak obserwatorom w Warszawie wydaje się mało prawdopodobne, aby polski rząd był gotowy połknąć gorzką pigułkę, gdyż zagroziłoby to obecnej koalicji rządzącej PiS i partii prawicowy partner koalicyjny juniorów kierowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

W tym samym czasie, Wraz z odejściem ministra klimatu Michała Kurtyki z rządu Polska może stracić dyplomatyczne podejście do klimatu. Zastąpi go Anna Moskwa, menedżerka odpowiedzialna za projekty morskich farm wiatrowych w państwowej spółce rafineryjnej PKN Orlen SA.

W Glasgow Polska nie zobowiązała się do dekarbonizacji gospodarki lub odejścia od węgla. Niemniej jednak powtórzyła, że ​​jej wkład w redukcję emisji CO2 znalazł odzwierciedlenie w stanowisku UE.

„UE była pierwszą gospodarką, która przyjęła cele neutralności klimatycznej i zdecydowała o zwiększeniu redukcji emisji do 55% do 2030 roku. Wiele krajów podążyło za UE, ale globalne wyzwania wymagają globalnych wysiłków ”- powiedział Morawiecki.

READ  Zamiast przechylić się w prawo, pozostaje środek Europy

„Zmierzamy w kierunku neutralności klimatycznej, ale nie możemy zapominać o ekonomicznych konsekwencjach pandemii i sytuacji w poszczególnych krajach” – stwierdził.

Przemysł węglowy dostarcza około 70% energii w Polsce.

„Jeśli chcemy działać w duchu solidarności z klimatem, musimy również liczyć się z tym, że pozycja USA i bogatych krajów Europy Zachodniej bardzo różni się od pozycji krajów Europy Środkowej, takich jak Polska” – powiedział. Morawieckiego.

Jeśli chodzi o transformację energetyczną, „nie wszyscy zaczynają z tego samego miejsca”, a sprawiedliwa transformacja musi uwzględniać, że społeczeństwa zachodnie od 200 lat korzystają z paliw kopalnych” – powiedział Morawiecki.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl / Aleksandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *