Najważniejsze wiadomości
Polska twierdzi, że dzieła Kandinsky’ego sprzedawane w Niemczech pochodzą z kradzieży
Według polskich władz kulturalnych obraz Wassily’ego Kandinsky’ego, który został sprzedany na aukcji w Niemczech za prawie 390 000 euro, należy do Polski, gdzie został skradziony w 1984 roku
Warszawa, Polska — Polskie władze kulturalne poinformowały w czwartek, że obraz Wassily’ego Kandinsky’ego, który został sprzedany na aukcji w Niemczech za prawie 390 000 euro (404 000 dolarów), należy do Polski, gdzie został skradziony w 1984 roku.
Władze grożą podjęciem kroków prawnych.
Akwarela Kandinsky’ego „Bez tytułu” z 1928 roku została zlicytowana w czwartek w domu aukcyjnym Grisebach w Berlinie. Cena zawierała opłatę aukcyjną.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada RP w Berlinie poinformowały dom aukcyjny, że dzieło zostało skradzione z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Powiedzieli, że sprzeciwiają się wystawieniu go na aukcję.
„Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak płot” – powiedział minister kultury Piotr Gliński Świergot.
Abstrakcyjna kompozycja na tekturze posiada na odwrocie pieczęć Muzeum Polskiego. Według katalogu aukcji internetowych był to prezent urodzinowy Kandinsky’ego dla Otto Ralfsa i znajdował się w Brunszwiku do około 1940 roku. Według katalogu znajdował się w Muzeum Narodowym w latach 1965-1983, a następnie w 1988 roku w prywatnej kolekcji sztuki w USA. Został zakupiony przez osobę prywatną w Galerie Thomas w Monachium.
Kandinsky, żyjący w latach 1866-1944, był rosyjskim malarzem, uważanym za jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej. 1896-1914 mieszkał i studiował w Monachium.
Polska aktywnie poszukuje również dzieł sztuki zrabowanych przez nazistowskie wojska niemieckie podczas okupacji Polski podczas II wojny światowej.
Wydaje się, że na aukcji w Grisebach w czwartek zapłacono rekordową w Niemczech cenę za dzieło sztuki. Autoportret niemieckiego ekspresjonisty Maxa Beckmanna namalowany podczas II wojny światowej został sprzedany za 20 milionów euro (20,7 miliona dolarów) bez opłaty.
———
Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że obraz Kandinsky’ego znajdował się w Muzeum Warszawy w latach 1965-1983.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.