Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska twierdzi, że dalsza pomoc naftowa dla Niemiec zależy od zakończenia rosyjskiej własności

Published

on

Polska twierdzi, że dalsza pomoc naftowa dla Niemiec zależy od zakończenia rosyjskiej własności

Przedstawiono zakłady przemysłowe rafinerii PCK Oil w Schwedt nad Odrą. Firma odbiera ropę z Rosji rurociągiem Przyjaźń, Niemcy, 9 maja 2022 r. REUTERS/Hannibal Hanschke

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 12 maja (Reuters) – Polska pomoże Niemcom szukać innych alternatyw dla rosyjskiej ropy tylko wtedy, gdy zakończy rosyjskie prawo własności do rafinerii PCK Schwedt, powiedział w czwartek polski minister klimatu.

Rząd federalny rozważa możliwości zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, powiedział w zeszłym miesiącu minister gospodarki Robert Habeck, pozostawiając otwartą możliwość wywłaszczenia rafinerii Schwedt, w większości należącej do rosyjskiej państwowej Rosniefti.

Część oleju przerabiana przez TotalEnergies (TTEF.PA) Leuna, rafineria w Niemczech, jest nierosyjską ropą transportowaną rurociągiem z terminalu morskiego w Gdańsku, a Polska i Niemcy prowadzą rozmowy w sprawie dalszego zmniejszenia zależności Niemiec od rosyjskiej ropy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Na co dzień pracujemy nad rozwiązaniem w naszych firmach i rządach” – powiedziała w czwartek polska minister klimatu Anna Moskwa. „Naszym podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o opłacalne rozwiązanie, jest koniec rosyjskiej własności rafinerii Schwedt. Bez tego żaden model biznesowy z naszej strony nie jest możliwy.”

Moskwa zapowiedziała, że ​​model przyszłej współpracy będzie oparty na usprawnianiu dostępnych dostaw dla Niemiec i Polski, a także wspieraniu Ukrainy, która boryka się z niedoborami paliw. „Pracujemy nad modelem biznesowym na to. Zakłada się, że w Polsce iw Niemczech będzie wystarczająco dużo ropy, a rosyjskiej w ogóle nie będzie. Możemy korzystać z infrastruktury w Schwedt, Leuna i Gdańsku. To model biznesowy. „Nie wygrała charytatywna”, powiedziała.

Naftoport, gdański terminal naftowy, może przeładować 36 mln ton ropy rocznie, czyli więcej niż potrzeby polskich rafinerii, które przerabiają około 27 mln ton rocznie. Państwowa grupa PERN, większościowy właściciel Naftoportu, powiedział, że obiekt ma potencjał do zwiększenia dostaw do Niemiec.

Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Edytowane przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *