Connect with us

Gospodarka

Polska: TotalEnergies inwestuje w odnawialne źródła energii poprzez projekty związane z biogazem i energią słoneczną

Published

on

Polska: TotalEnergies inwestuje w odnawialne źródła energii poprzez projekty związane z biogazem i energią słoneczną

Pobierz informację prasową (pdf – 327 KB)

Paryż, 6 marca 2023 r – TotalEnergies rozszerza swoją działalność w zakresie energii odnawialnej w Polsce, nabywając największego w kraju producenta biogazu, Polską Grupę Biogazową (PGB) oraz 200-megawatowy (MW) plan rozwoju projektów fotowoltaicznych.

Polska czwartym co do wielkości potencjałem biogazowym w Europie

Zatrudniając 130 pracowników w dziewięciu województwach Polski, PGB zajmuje się głównie produkcją odnawialnego ciepła i energii elektrycznej z biogazu z odpadów organicznych. Spółka posiada i eksploatuje 17 obiektów produkcyjnych oraz jeden obiekt w budowie o łącznej mocy wytwórczej 166 GWh rocznie1. Portfolio PGB obejmuje również 23 projekty deweloperskie.

Przejęcie PGB zwiększa moce wytwórcze biogazu TotalEnergies do 1,1 TWh i daje spółce pozycję lidera na obiecującym polskim rynku, który reprezentuje czwarty co do wielkości w Europie potencjał produkcji biogazu i biometanu, szacowany na prawie 100 terawatogodzin (TWh).

Polska, dynamiczny rynek fotowoltaiki

TotalEnergies wchodzi również na polski rynek fotowoltaiczny, nabywając sześć projektów fotowoltaicznych w fazie rozwoju o mocy produkcyjnej 200 MW. Pierwsze farmy fotowoltaiczne w północnej i zachodniej Polsce mają zostać uruchomione do 2025 roku.

„Umowy te ilustrują zaangażowanie TotalEnergies w rozwój działalności w zakresie energii odnawialnej w Polsce i całej Europie w celu wsparcia Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedział. Stéphane Michel, prezes ds. gazu, energii odnawialnej i energii w TotalEnergies. „Z jednej strony, dzięki udokumentowanej historii istniejącej firmy, doświadczonemu zespołowi i szerokiej bazie aktywów, zdobywamy solidną pozycję na polskim rynku biogazu. Z drugiej strony poszerzamy naszą obecność w obszarze energetyki odnawialnej o portfolio projektów fotowoltaicznych. Cieszymy się, że dzięki tym dwóm transakcjom możemy wesprzeć Polskę w jej wysiłkach na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej i wzmocnienia jej suwerenności energetycznej. Mamy nadzieję, że będziemy mieli również okazję zaoferować Polsce nasze kompetencje w morskiej energetyce wiatrowej, w obszarze, w którym współpracujemy z KGHM.”

READ  Minister energetyki Ukrainy chwali Polskę za niewykorzystanie rosyjskiego węgla

1Odpowiada to prawie 0,4 TWh ekwiwalentu biometanu (tj. gdyby te same zakłady produkowały biometan przy takich samych nakładach iw oparciu o 1 MW = 20,5 GWh/rok ekwiwalentu biometanu).

***

TotalEnergies, drugi co do wielkości producent biogazu w Europie

TotalEnergies jest jednym z liderów segmentu w Europie, dysponującym obecnie mocami produkcyjnymi biogazu na poziomie 1,1 TWh i zamierza stać się głównym graczem międzynarodowym poprzez partnerstwa z liderami rynku, takimi jak Clean Energy w Stanach Zjednoczonych. Firma jest aktywna w całym łańcuchu wartości, od opracowania projektu po marketing tego odnawialnego gazu i jego produktów ubocznych (bio-nawozów, BioCO2). Celem jest produkcja co najmniej 20 TWh rocznie do 2030 r., co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu gazu przez cztery miliony francuskich konsumentów i redukcji emisji CO2 o około cztery miliony ton.

TotalEnergies i odnawialna energia elektryczna

W ramach dążenia do osiągnięcia zera netto do 2050 r. TotalEnergies buduje portfolio działań w zakresie energetyki i energii odnawialnej. Na koniec 2022 r. zainstalowana moc wytwórcza brutto TotalEnergies wyniosła prawie 17 GW. TotalEnergies będzie nadal rozwijać tę działalność, aby osiągnąć moc wytwórczą brutto ze źródeł odnawialnych i magazynowanie 35 GW do 2025 r., a następnie 100 GW do 2030 r., mając na celu bycie jednym z pięciu największych światowych producentów energii elektrycznej z energii wiatrowej i słonecznej.

O całkowitych energiach

TotalEnergies to globalna firma multienergetyczna, która produkuje i sprzedaje energię: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i gazy ekologiczne, energię odnawialną i energię elektryczną. Ponad 100 000 naszych pracowników dąży do tego, aby energia była tańsza, czystsza, bardziej niezawodna i dostępna dla jak największej liczby osób. TotalEnergies działa w ponad 130 krajach i umieszcza zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach w centrum swoich projektów i działań, aby przyczynić się do dobrobytu ludzi.

READ  Współpraca Turcji z polskim przemysłem obronnym możliwa, konieczna: ekspert

Kontakty TotalEnergies

TotalEnergies w mediach społecznościowych

ostrzeżenie
Terminy „TotalEnergies”, „spółka TotalEnergies” lub „firma” użyte w niniejszym dokumencie odnoszą się do TotalEnergies SE i skonsolidowanych spółek, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych firm lub ich pracowników. Spółki, w których TotalEnergies SE posiada bezpośrednie lub pośrednie udziały, są niezależnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych firm. Niniejszy dokument może zawierać wybiegające w przyszłość informacje i stwierdzenia oparte na różnych danych ekonomicznych i założeniach poczynionych w określonym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. Mogą one okazać się niedokładne w przyszłości i podlegają szeregowi czynników ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek dotyczących przyszłości informacji lub stwierdzeń, celów lub trendów zawartych w tym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje na temat czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies, zawarte są w najnowszym dokumencie rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja jest składana przez TotalEnergies SE we francuskim organie nadzoru papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w Stanach Zjednoczonych Formularz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 20-F.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *