technologia
Polska to kolejny rynek usług IT w Dolinie Krzemowej Talenty IT Tworzenie lepiej działającego świata
Praca zdalna daje znacznie większe możliwości rozwoju biznesu, także za granicą. Ciekawą opcją wejścia na rynek zagraniczny może być najpierw znalezienie pracowników, a niekoniecznie od razu utworzenie formalnej firmy. Czy warto kierować się Polską przy wyborze lokalizacji dla swojej firmy?
Zainteresowanie inwestowaniem w Polsce pozostaje bardzo duże pomimo szczególnych okoliczności wynikających zarówno z pandemii Covid, jak i wojny na Ukrainie. Potwierdza to ranking bezpośrednich inwestycji zagranicznych fDi Markets, w którym Polska zajęła 8. miejsce na świecie i 4. w regionie wschodzących krajów europejskich [1]. Z tych danych wynika, że Polska jest także trzecią najpopularniejszą lokalizacją dla inwestorów zagranicznych na świecie [2].
Rynek usług IT
Polski rynek pracy jest także szczególnie atrakcyjny dla firm poszukujących specjalistów IT. Polska jest na globalnej mapie IT od co najmniej 10 lat. Wiele firm wybiera nasz kraj planując swoją ekspansję w Europie Środkowej, przywiązując wagę do dostępności wysoko wykwalifikowanych pracowników, sposobu pracy, warunków prowadzenia działalności, możliwości rynkowych i kosztów prowadzenia działalności. Warto zauważyć, że chociaż specjaliści IT w Polsce zarabiają średnio prawie 19 000 zł brutto miesięcznie (około 50 000 USD / 48 000 EUR rocznie) i są – obok menedżerów – najlepiej opłacanymi pracownikami, to ich pensja jest nadal niska, prawie trzykrotnie niższa niż w USA! [3] Nie powinno zatem dziwić, że polscy specjaliści IT otrzymują coraz więcej ofert pracy zdalnej od firm zagranicznych, często z USA. Różne strefy czasowe mogą stanowić wyzwanie, ale nie są niezbędne – wyniki zazwyczaj nie muszą być dostarczane w czasie rzeczywistym. Praca zdalna stała się obecnie standardem w wielu obszarach. Pracodawcy są również zadowoleni z efektywności pracowników w systemie zdalnym.
Potencjał rynkowy w sektorze usług biznesowych
Kolejnym obiecującym obszarem inwestycyjnym, o którym warto wspomnieć, jest branża szerokich usług biznesowych (BSS). Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce rozwija się dynamicznie od połowy lat 90. XX wieku i przeżywa gwałtowny wzrost w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku. W ostatnich latach średni roczny wzrost zatrudnienia wynosił od 15 do 20 procent. Do sektora zaliczają się wewnętrzne centra usług wspólnych, centra przetwarzania biznesowego obsługujące przede wszystkim klientów zewnętrznych, centra IT oraz centra badawczo-rozwojowe (w tym centra rozwoju oprogramowania/huby cyfrowe). Warto zauważyć, że branża BSS w Polsce ewoluuje, przyjmując coraz bardziej złożone procesy biznesowe.
Polska jest regionalnym liderem – zarówno pod względem całkowitej liczby ośrodków, jak i całkowitego zatrudnienia w branży. W całym kraju działa ponad 1300 centrów (co stanowi około 70 procent wszystkich centrów BSS w Europie Środkowo-Wschodniej), a łączne zatrudnienie wynosi ponad 300 000 osób (co stanowi prawie 50 procent ogólnej liczby pracowników przemysłowych w tej części Europy). Europa). )[4].
Według prognoz rynkowych liczba pracowników branży w Polsce będzie rosła liniowo. Rozwój branży możliwy jest z jednej strony dzięki lepszej w porównaniu z innymi krajami dostępności doświadczonych pracowników – liderów biznesu, pracowników z dużą znajomością języków obcych – a z drugiej strony ciągłej napływ absolwentów uczelni wyższych na rynek pracy. Istotny wpływ na rozwój branży BSS mają także obcokrajowcy, często zatrudnieni w centrach BPO, SSC, CBC, IT i R&D. Do mocnych stron polskiego rynku pracy zaliczają się także, w dalszym ciągu niskie na tle krajów regionu, koszty wynagrodzeń oraz wysoka kultura pracy nastawiona na efektywność. Czynnikami decydującymi o powstaniu centrów usług wspólnych w naszym kraju są także strategiczne położenie Polski w Europie, sprzyjający klimat inwestycyjny, stabilność gospodarcza, atrakcyjna strefa czasowa i bliskość kulturowa, rozwój nowoczesnej infrastruktury okołobiznesowej, ciągłe doskonalenie jakości życia w polskich miastach itp. przyjazny inwestorom ekosystem wsparcia biznesu.
Najlepszy czas na inwestycje w Polsce
Na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2023 roku podkreślono, że gospodarka międzynarodowa odwraca się obecnie od globalizacji w kierunku regionalizacji [5]. Inwestorzy zagraniczni coraz częściej lokalizują swój biznes w Polsce i/lub coraz częściej szukają partnerów do współpracy na naszym rynku. Do czynników zachęcających do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce zalicza się:
- Rynek kompetentnych pracowników, w tym z innych krajów (Ukraina, Białoruś, Hiszpania, Indie, Uzbekistan, Turcja) – według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2022 r. wydano cudzoziemcom ponad 2,3 mln różnego rodzaju zezwoleń na pracę;
- Ulgi podatkowe, także dla branży IT (umowa o pracę z 50% kosztami uzyskania przychodów, ulga B+R, współpraca B2B, ulga dla innowacyjnych pracowników);
- Transformacja rynku pracy, szczególnie w zakresie uelastycznienia modeli umów B2B;
- upowszechnienie pracy zdalnej i jej popularność w Polsce (w styczniu 2023 r. praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy);
- konkurencyjne systemy wynagrodzeń w porównaniu do krajów Europy Zachodniej czy USA;
- szeroka gama zachęt dla inwestorów (np. specjalne strefy ekonomiczne).
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”