Sport
Polska, Szwecja, Estonia i Malta blokują unijną umowę o minimalnym opodatkowaniu
PARIS (Reuters) – Polska, Szwecja, Estonia i Malta we wtorek zablokowały kompromis zaproponowany przez Francję w sprawie wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w całej Unii Europejskiej, co zadaje cios globalnemu przeglądowi przepisów podatkowych transgranicznych.
Ponieważ kwestie podatkowe wymagają jednomyślnego poparcia w 27-państwowej Unii Europejskiej, francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że powróci do stołu na następnym spotkaniu ministerialnym w kwietniu.
„Sprawiedliwość podatkowa zajmuje dużo czasu, ale ostatecznie liczy się to, że sprawiedliwość podatkowa wygrywa” – powiedział Le Maire na spotkaniu z najwyższymi urzędnikami podatkowymi z krajów UE.
Po latach negocjacji prawie 140 krajów osiągnęło w październiku ubiegłego roku dwutorowe porozumienie w sprawie 15% minimalnej stawki podatkowej dla firm międzynarodowych i zgodziło się utrudnić firmom takim jak Google, Amazon i Facebook unikanie podatków poprzez księgowanie zysków w niskich podatkach strefy.
Francja, która obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję UE, naciska na szybkie wdrożenie przez UE przeglądu transgranicznych przepisów podatkowych.
Jednak w obliczu obaw niektórych krajów UE o brak gotowości Francja zaproponowała kompromis, który odkłada wdrożenie nowych przepisów na koniec przyszłego roku, a nie na początek.
Zaproponowała również stanowcze zobowiązanie polityczne, aby nie dopuścić do rozdzielenia dwóch filarów remontu, ale Polska stwierdziła, że to za mało i wymaga silniejszych gwarancji prawnych.
„Sprawiedliwość podatkowa oznacza, że oba filary są wdrażane razem” – powiedziała szefowa finansów Polski Magdalena Rzeczkowska na spotkaniu w Brukseli, dodając, że Warszawa czeka na „bardziej wyważoną” propozycję.
Urzędnicy szwedzcy, estońscy i maltańscy również powiedzieli, że nie będą w stanie podpisać umowy w obecnej formie, chociaż Irlandia i Węgry, które w przeszłości miały poważne obawy, wyraziły zadowolenie.
Globalna reforma podatkowa ma wejść w przyszłym roku do ksiąg statutów krajowych, chociaż od dawna uważa się to za bardzo ambitne, w dużej mierze dlatego, że rząd Stanów Zjednoczonych walczył o przeforsowanie jej przez Kongres.
(Sprawozdawczość Leigh Thomas; Edytowanie przez Marka Heinricha)
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”