Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska straciła pieniądze i kontrolę przez fuzję Orlenu z Lotosem – mówi Premier

Published

on

Polska straciła pieniądze i kontrolę przez fuzję Orlenu z Lotosem – mówi Premier

(Bloomberg) – Polska rozważy połączenie swoich dwóch największych rafinerii, ponieważ nowy rząd oskarża odchodzących menedżerów o utratę pieniędzy w związku z transakcją, w ramach której Saudi Aramco nabyło także swoje pierwsze udziały w rafinerii na Morzu Bałtyckim.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Rząd w Warszawie oczekuje, że nowi liderzy spółek kontrolowanych przez państwo pomogą w ujawnieniu wszelkich możliwych nadużyć poprzedniego gabinetu – powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk we wtorek po wszczęciu przez prokuraturę śledztwa w sprawie przejęcia mniejszej konkurencyjnej Grupy Lotos SA zainicjowanego przez Orlen. SA.

Z oświadczenia śledczych, cytowanego dziś przez posłankę rządzącej partii Agnieszkę Pomaskę, wynika, że ​​możliwa strata na transakcji może przekroczyć 4 miliardy złotych, a menadżerowie i urzędnicy państwowi nie monitorowali właściwie transakcji. Biuro prasowe Orlenu stwierdziło, że zarzuty są bezpodstawne i wprowadzające w błąd.

„Wszystko dowiemy się wkrótce, ale jedno jest pewne: straciliśmy miliardy złotych, straciliśmy znaczną część majątku, a daliśmy Arabii Saudyjskiej pieniądze i dużo władzy” – powiedział Tusk.

Napięcie polityczne

Polska przeżyła kilka burzliwych tygodni, gdy rząd Tuska stara się zakończyć osiem lat rządów nacjonalistycznych i przywrócić naród do głównego nurtu europejskiego. Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, zapowiedział także dokonanie przeglądu wydatków rządowych.

W ostatnich latach Orlen dokonał kontrowersyjnych zakupów niektórych spółek kontrolowanych przez państwo, będąc jednocześnie krytykowany za pomoc byłemu rządowi w utrzymaniu niskich cen benzyny przed wyborami zaplanowanymi na 15 października.

Prezes Zarządu Daniel Obajtek, członek byłej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, zapowiedział, że w przypadku przegranej jego ugrupowania zrezygnuje ze stanowiska. Orlen, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, 6 lutego będzie głosował nad zmianami w radzie nadzorczej.

Śledztwo „może zagrozić partnerstwu Orlenu z Aramco (głównym dostawcą ropy naftowej) i stwarzać poważne ryzyko prawne i organizacyjne” – napisała w notatce badawczej Darja Lema, analityk Bloomberg Intelligence.

READ  Polska zwalnia dowódcę wojskowego Eurokorpusu

Metka

Pod rządami Obajtka Orlen od 2018 roku kontynuował akwizycję i wkupił się w branżę elektroenergetyczną i gazowniczą przejmując Energę SA i PGNiG SA.

Zakup Lotosu był skomplikowany ze strony europejskich regulatorów, co wymagało od Orlenu znalezienia kupca na 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu i prawie wszystkich stacjach benzynowych docelowej spółki w kraju, aby nie zakłócać konkurencji.

Transakcja sprzedaży rafinerii i działalności hurtowej przyniosła około 2,15 miliarda złotych (534 milionów dolarów), a cenę kontraktu na stację benzynową ustalono na około 610 milionów dolarów.

Sprzedaż aktywów wywołała protesty partii opozycji, na czele której stał wówczas Tusk, który stwierdził, że cena nie odzwierciedla rynkowej wyceny Lotosu. Orlen argumentował, że transakcja zabezpiecza przyszłość Lotosu, który jest nadmiernie narażony na zmiany na rynku paliw, a jednocześnie pozwala na zabezpieczenie dostaw ropy od Aramco w obliczu wyczerpywania się rosyjskich źródeł w związku z sankcjami.

Zapytany, czy jego gabinet będzie dążył do odwrócenia porozumienia, Tusk odpowiedział, że jest to teraz zadanie dla prawników.

„Jest zbyt wcześnie, aby określić, czy istnieją podstawy prawne do zmiany decyzji o połączeniu” – stwierdził.

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *