Gospodarka
Polska stoi przed największymi zagrożeniami związanymi z zieloną transformacją, mówi Fitch – The First News
Największe zagrożenia dla przejścia na dekarbonizację w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) są widoczne w Polsce, podała agencja ratingowa Fitch w czwartkowym raporcie.
„Koszt przejścia na gospodarkę niskoemisyjną jest jednym z głównych zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi dla rządów i będzie miał wpływ na działalność gospodarczą, finanse publiczne i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zdolność kredytową” – powiedział Fitch w raporcie.
„Polska, Bułgaria i Rumunia są najbardziej narażone na przejście do dekarbonizacji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)” – dodał Fitch.
Według Fitch ryzyko związane z transformacją może wpłynąć na zdolność kredytową kraju.
„Chociaż ratingi są wybiegające w przyszłość, zwykle kładą większy nacisk na rozwój krótkoterminowy niż na niepewne prognozy długoterminowe” – kontynuuje agencja ratingowa. „W tym kontekście implikacje ratingów w Europie Środkowo-Wschodniej wydają się możliwe do opanowania, zwłaszcza jeśli plany przejścia są dobrze zaprojektowane i wykorzystują skuteczne narzędzia polityki (takie jak podatki i ceny emisji dwutlenku węgla), koszty są rozłożone w czasie i można zidentyfikować źródła inwestycji”.
„Niemniej jednak może dojść do pewnej presji na obniżenie ratingów krajów najbardziej narażonych na ryzyko przejścia na dekarbonizację” – dodała.
Według Fitch ryzyka klimatyczne mogą spowodować dalsze korekty ratingów, gdy ich wpływ stanie się bardziej widoczny, natychmiastowy i namacalny.
Według agencji Fitch rating Polski to „A-„. Taką samą ocenę wystawiła inna agencja ratingowa S&P, a trzecia światowa agencja ratingowa Moody’s przyznała Polsce najwyższy rating kredytowy A2. Wszystkie trzy perspektywy są stabilne.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”