Najważniejsze wiadomości
Polska stara się wzmocnić granicę nowymi technologiami w obliczu napływu migrantów
WARSZAWA (Reuters) – Polska planuje wzmocnić swoją granicę systemem czujników ruchu i kamer wzorowanym na granicy Grecji z Turcją, powiedział minister spraw wewnętrznych w opublikowanych w poniedziałek komentarzach, ponieważ stoi w obliczu dużego napływu migrantów z Białorusi.
W sierpniu Polska rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią, aby ograniczyć nielegalne przekraczanie granic, pomimo krytyki, że niektórzy migranci są traktowani niehumanitarnie. Nowe dodatki wzmocniłyby kontrolę graniczną jako część stałej bariery.
„Budujemy obwód – system czujników ruchu z kamerami termowizyjnymi – który pokazuje natychmiast i dokładnie, gdzie gromadzą się ludzie” – powiedział minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński w rozmowie z polskim prawicowym ekstremistycznym magazynem Sieci.
Dodał, że podjęto polityczną decyzję o zapewnieniu odpowiedniego finansowania inicjatywy i że nowa granica będzie podobna do granicy grecko-tureckiej, z inspiracją dla Węgier i Serbii.
Grecja testuje zaawansowany technologicznie zautomatyzowany system nadzoru na granicy lądowej z Turcją w północno-wschodnim regionie Evros, który został ukończony w sierpniu, a władze spodziewają się, że wejdzie on w życie pod koniec roku. Obejmuje kamery, drony, czujniki ruchu i radar, które dostarczają informacje do dwóch wież nadzoru granic.
Polska, największy wschodni członek Unii Europejskiej i jedna z największych służb ochrony granic w Europie, od jakiegoś czasu próbuje zainwestować w nowe technologie, aby lepiej monitorować granicę.
Została skrytykowana za to, co wiele organizacji pozarządowych nazywa nielegalnymi akcjami, jeśli chodzi o migrantów wjeżdżających do Polski z Białorusi oraz za nieodpowiednie warunki mieszkaniowe i wsparcie dla osób już przebywających w Polsce.
Węgry, które również spotkały się z powszechną krytyką swoich kontaktów z migrantami, używają bariery – ogrodzenia z drutu wzmocnionego stalą – uzbrojonego w czujniki termiczne, kamery, reflektory i głośniki, które rozbrzmiewają w wielu językach.
Kraj ten był wiodącym przejściem granicznym dla setek tysięcy osób migrujących do Europy w szczytowym momencie kryzysu migracyjnego w 2015 roku.
(Sprawozdawczość Joanny Plucińskiej w Warszawie, Karoliny Tagaris w Atenach i Krisztiny Than w Budapeszcie, redaktor William Maclean)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.