Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 1 czerwca (Reuters) – Polska otrzyma impuls gospodarczy dzięki pomocy dla Ukrainy – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, idąc na spotkanie obu rządów, aby przypieczętować współpracę gospodarczą i wspierać odbudowę Ukrainy.
Polska, zagorzały sojusznik Kijowa, jest jednym z największych sponsorów finansowych Ukrainy od czasu inwazji 24 lutego, ale Morawiecki powiedział, że pomoc dla Ukrainy może również przynieść korzyści polskiej gospodarce.
„Dzisiaj przygotowujemy kilka porozumień między niektórymi resortami, które pomogą Ukrainie i dadzą Polsce impuls gospodarczy” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w miejscowości Borodianka pod Kijowem.
W środę w Kijowie podpisano m.in. umowy o usprawnieniu ruchu granicznego i kontroli celnej, współpracy między firmami oraz wznowieniu nieczynnej linii energetycznej do eksportu energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.
Kijów i Warszawa rozmawiały o imporcie energii elektrycznej z Ukrainy, który wspierałby stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego i pozwalał Ukrainie czerpać korzyści z synchronizacji sieci przesyłowej z siecią Unii Europejskiej.
Dostawcy energii już dostarczają sprzęt, w tym kable i transformatory, w celu przywrócenia zasilania na ogarniętych wojną terenach Ukrainy. „To kwestia miesięcy, jak tylko Ukraina wygra wojnę i na pewno ją wygra, będziemy gotowi kupować od Ukrainy prąd” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu obu rządów. Morawiecki wcześniej powiedział, że Polska stanie się spedytorem ukraińskiego zboża i innych towarów oraz centrum gospodarczym Ukrainy. Polskie koleje skorzystają na transporcie ukraińskiego zboża do portów Morza Bałtyckiego.
Ponieważ Rosja kontroluje lub skutecznie blokuje ukraińskie porty Morza Czarnego, dostawy zboża utknęły w martwym punkcie od początku inwazji, podczas gdy Moskwa oskarżyła zachodnie sankcje o zakłócenie eksportu zboża i nawozów.
Reportaż Alana Charlisha, Marka Strzeleckiego, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk; Pod redakcją Bernadette Baum i Davida Holmesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.