technologia
Polska staje się hubem fintech
Artykuł
Polska staje się hubem fintech
W ostatnich latach Polska doświadczyła prawdziwego rozkwitu w sektorze fintech. Liczba firm wzrosła o 79% w porównaniu do 2018 roku. Część z nich ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy po wejściu na rynki zagraniczne. Polski ekosystem fintech, choć stosunkowo młody, jest przygotowany na dalszy dynamiczny rozwój i ekspansję.
Technologia finansowa lub fintech to innowacyjna usługa finansowa działająca wyłącznie online. Ich funkcjonowanie opiera się na technologii informacyjnej. Terminem tym określa się także firmy oferujące najnowocześniejsze rozwiązania dla sektora finansowego. Od razu ważne zastrzeżenie: Wbrew pozorom fintechy to nie tylko start-upy. Na liście znajdują się także np. banki i inne duże spółki rynku finansowego.
Blik to prawdopodobnie najbardziej znany fintech w Polsce. Ten unikalny system płatności mobilnych został uruchomiony w 2015 roku i już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy miał 1 milion użytkowników. Obecnie jest ich prawie 13 milionów. W ciągu ośmiu lat jej istnienia użytkownicy zrealizowali prawie 2,8 miliarda transakcji o wartości 371,4 miliarda złotych (w samym 2022 roku odbyło się 1,2 miliarda transakcji o wartości 163,9 miliarda złotych). W przyszłości Blik ma szansę stać się paneuropejskim systemem płatniczym. Pierwszymi krajami, do których planowana jest ekspansja, są Słowacja i Rumunia.
Rośnie liczba fintechów
W latach 2018-2022 liczba fintechów w Polsce wzrosła ze 167 do 299. To skok o 79 proc. Na wzrost złożyło się kilka czynników – ogólna sytuacja gospodarcza, rosnący popyt na usługi finansowe wykorzystujące nowe technologie, duża liczba wysoko wykwalifikowanych ekspertów i absolwentów uczelni technicznych, przyspieszona przez pandemię zmiana zachowań konsumenckich oraz rosnąca presja na przestrzeganie przepisów. ze standardami ESG.
Fintechy w Polsce działają w 15 sektorach, z czego prawie połowa w trzech – płatności, zarządzania finansami i dostarczania oprogramowania. Są to zazwyczaj firmy stosunkowo młode, mające mniej niż pięć lat. Jednak kluczowi gracze zaczynają się powiększać i zwiększać swój udział w rynku, oferując dodatkowe produkty. W rezultacie 41% z nich generuje już obroty na poziomie ponad 10 mln zł. Większość z nich (39%) zatrudnia od 11 do 50 osób, a 32% nie więcej niż 10 osób. Rośnie natomiast odsetek największych firm zatrudniających powyżej 100 pracowników (już 13%).
Kim są inwestorzy stojący za polskimi fintechami? Łącznie 6 na 10 firm ma wśród swoich inwestorów strategicznych polskiego obywatela prywatnego. W 14 proc. spółek większościowym właścicielem jest spółka zagraniczna, w 10 proc. inwestorem strategicznym jest polska firma. Z kolei fundusze krajowe lub zagraniczne są głównymi właścicielami zaledwie 13 proc. polskich fintechów.
Przyszłość fintechów
Polski sektor fintech staje się coraz silniejszy, co przekłada się na wysoką, stale rosnącą sprzedaż. Coraz więcej firm dostrzega debiut na polskim rynku funduszy VC i międzynarodowych instytucji finansowych. Ponadto globalne fintechy otwierają w Polsce swoje centra badawczo-rozwojowe lub centra usług biznesowych.
Wszystko to sprawia, że jesteśmy niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla działalności w zakresie innowacji finansowych, a wspomniany Blik to tylko jeden z przykładów. Ponadto Polska jest największym rynkiem usług finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. A w nadchodzących latach fakt ten będzie miał wpływ na całą gospodarkę – w dalszym ciągu przyciągać inwestycje, a także talenty do atrakcyjnych miejsc pracy.
Pojawia się także trend w kierunku tworzenia strategicznych partnerstw pomiędzy dostawcami technologii a bankami. Ważne jest także to, że polscy konsumenci są niezwykle otwarci na innowacje, czego od lat najlepszym przykładem jest system bankowy.
PAIH wspiera fintech
Kompleksowe podejście do sektora Fintech można znaleźć w specjalnym raporcie „Jak działa FinTech w Polsce”, którego partnerem jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. To prawdziwe kompendium wiedzy i przewodnik dla zagranicznych firm zainteresowanych polskim rynkiem finansowym.
Warto pamiętać, że PAIH wspiera polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji biznesowych i ekspansji zagranicznej.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH)
Kruczej 50,
00-025 Warszawa
Materiał ukazał się w październikowym numerze magazynu Polskich Linii Lotniczych Lot Kaleidoskop.