Connect with us

Nauka

Polska stacja badawcza Antarktyki wychodzi z 43-letniej hibernacji

Published

on

Polska stacja badawcza Antarktyki wychodzi z 43-letniej hibernacji

Grupa naukowców dotarła do jedynej polskiej stacji badawczej na Antarktydzie kontynentalnej, która nie działała od 1979 roku, a teraz zostanie reaktywowana.

Ekipa – kierowana przez Marka Lewandowskiego, w skład której wchodzi Monika Kusiak, pierwsza Polka, która pracowała na stacji – przybyła na Lodówkę Dobrowolski w sobotę rano czasu polskiego, prawie dwa miesiące po wyruszeniu na wyprawę.

Teraz spędzą około sześciu tygodni na reaktywacji stacji w Bunger Hills, znanej również jako Bunger Oasis, oraz na skonfigurowaniu sprzętu, który będzie wykonywał pomiary sejsmiczne i magnetyczne.

Na początku grudnia wyruszyli rosyjskim lodołamaczem z Republiki Południowej Afryki, zanim w Nowy Rok opuścili rosyjską stację Antarktyczną Mirny na lodowiec Shackleton. Ostatnie 100 kilometrów pokonał helikopter.

„Witam z Marsa!! Jesteśmy w Bunger Oasis!” pisał Kusiak do swojego kolegi Krzysztofa Otto z kontroli misji w Warszawie Instytutu Geofizyki PAN przez satelitę.

Unikalne warunki klimatyczne i geologiczne Bunger Hills sprawiają, że obszar ten często porównywany jest do Marsa – donosi Polsat News. Zespół zajmie się konserwacją dwóch drewnianych budynków stacji oraz instalacją i testowaniem sprzętu.

Polska agencja kosmiczna podpisuje umowę z NASA na „eksplorację Księżyca, Marsa i nie tylko”

„Biorąc pod uwagę niegościnny charakter tego miejsca, planujemy utworzenie przez cały rok autonomicznych i automatycznych stacji geofizycznych (sejsmicznych, magnetycznych), które pozwolą nam badać głębokie struktury i proces generowania pola magnetycznego Ziemi” – wyjaśnił Lewandowski przed swoim wyjazd.

READ  „Wysypisko śmieci” odkryte w starożytnym egipskim grobowcu poświęconym bogini płodności

„Zamierzamy też postawić antenę do badania jonosfery, której stan, podobny do zdjęć magnetosfery, pozwoli na lepsze prognozy pogody kosmicznej, co wydaje się mieć wpływ na zmiany klimatu” – dodał, cytowany przez Polsat News.

Wymagające warunki stwarzają również dobre możliwości do testowania innowacyjnych źródeł zasilania i technologii telekomunikacyjnych do transmisji danych – dodał Lewandowski. „Oaza jest doskonałym poligonem doświadczalnym współpracy nauki z rozwijającymi się firmami [such] technologii” – powiedział.

Przygotowania do wyprawy trwają od pięciu lat i w 2019 roku otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – informuje Radio Polskie. Zespół pozostanie na Dworcu Dobrowolskim do 17 i 19 lutego.

Stacja jest najstarszym polskim ośrodkiem badawczym na Antarktydzie i jedynym na kontynencie. Drugi znajduje się na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży kontynentu.

Dworzec Dobrowolski został zbudowany w 1956 roku przez Związek Radziecki i przekazany Polsce trzy lata później, ale był zajęty tylko przez kilka tygodni. Został na krótko reaktywowany w 1979 roku, ale mieszkańcy musieli zostać ewakuowani po nieudanej próbie hibernacji.

Związek Radziecki zbudował kolejną stację w okolicy pod koniec lat 80., a Australia również ma stację zaledwie siedem kilometrów od polskiej bazy.

Polak zostaje pierwszą kobietą, która wspięła się i zjechała na nartach na ósmy najwyższy szczyt świata bez tlenu

Główne źródło obrazu: PASDobrowolski / Facebook

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *