Nauka
Polska Stacja Antarktyczna prowadzi nabór ochotników na swoją 49. wyprawę
Polska Stacja Antarktyczna im. Arctowskiego rozpoczęła kampanię rekrutacyjną do 49. Polskiej Wyprawy Antarktycznej. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 23 lutego. Wolne stanowiska obejmują lekarza/ratownika medycznego, elektryka, informatyka, operatora łodzi i szefa kuchni.
Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego składa się z dwóch grup (zimowej i letniej) – podaje stacja w informacji rekrutacyjnej.
Grupa zimowa, która pracuje na stacji przez cały rok (od października do listopada następnego roku) liczy osiem osób, natomiast grupa letnia pracuje od listopada do końca marca. Choć stacja poszukuje osób z konkretnymi umiejętnościami i zadaniami do wykonania, zainteresowani powinni mieć na uwadze, że podczas pobytu „każdy robi wszystko – konieczna jest praca zespołowa, na miarę jego możliwości i uprawnień”.
Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się prawdopodobnie w marcu i kwietniu. W maju wybrani kandydaci przejdą badania lekarskie. Miesiące od czerwca do września to czas przygotowań do wyprawy, szkoleń grupowych i indywidualnych. Wyprawa wyruszy na stację jesienią.
Jak podaje nadawca, w skład grupy zimowej wchodzą: kierownik wyprawy, inżynier elektryk/elektryk, mechanik maszyn budowlanych, inżynier elektronik/specjalista ds. konserwacji sprzętu naukowego, lekarz/ratownik medyczny/pielęgniarka, obserwator ekologiczny, konserwator/specjalista ds. utrzymania infrastruktury technicznej oraz operator łodzi – kierowca zodiaku (osoba odpowiedzialna za transport morski pracowników ze stacji do miejsca badań).
W skład grupy letniej wchodzą: kucharz, pomoc kuchenna/opiekun strefy socjalnej, operator bezzałogowego statku powietrznego oraz operator PTS.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej strony internetowe z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Stacji i jej profilu na Facebooku.
Polska Stacja Antarktyczna im. Arctowskiego rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie. Jest to całoroczna stacja naukowo-badawcza w Zatoce Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.
Jej działalność naukowa obejmuje: monitoring meteorologiczny, ekologiczny i hydrologiczny, monitoring struktury pola elektrycznego Ziemi, badania ruchu turystycznego na obszarach polarnych, monitoring zanieczyszczeń wody i opadów atmosferycznych, badania geochemiczne. Naukowcy ze stacji badają także Jezioro Ginger Lake na Wyspie Króla Jerzego i monitorują cielenie się lodowca Lange.
Madalena Barcz
ukośnik/kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”