Connect with us

technologia

Polska spółka górnicza KGHM wybiera energetykę jądrową jako czystą energię

Published

on

Polska spółka górnicza KGHM wybiera energetykę jądrową jako czystą energię

KGHM, polski gigant miedziowy, podpisał wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR z NuScale Power, amerykańskim liderem wśród producentów małych reaktorów modułowych, oraz z PBE Molecule. Technologia NuScale dla małych reaktorów jądrowych umożliwia produkcję czystej, odnawialnej i niedrogiej energii. Moc NuSkali opracował nową modułową elektrownię jądrową z lekkim reaktorem wodnym, aby zapewnić energię do wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania, wytwarzania wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

Stany NuScale w Komunikat prasowy, wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR w celu zastąpienia dotychczasowych węglowych źródeł energii. Ta czysta energia ma zaopatrywać w energię elektryczną zakłady produkcyjne spółki miedziowej. Współpraca ta obejmuje opracowanie i budowę 4 małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z opcją do 12 (o mocy zainstalowanej około 1 GW). Będzie to prawdopodobnie największa tego typu instalacja na świecie. Projekt ma zostać ukończony do końca 2030 roku.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem, KGHM Polska Miedź nie tylko stanie się odbiorcą produktu końcowego, ale również będzie aktywnie uczestniczyć w rozwoju tej technologii.

Zapisz się do naszego newslettera!

Twój tygodniowy przegląd innowacji Najlepsze artykuły tygodnia w Twojej skrzynce odbiorczej w każdą niedzielę.

Promowana przez KGHM strategia zakłada, że ​​do 2030 r. połowa potrzeb energetycznych spółki będzie pokrywana z własnych źródeł wewnętrznych, w tym z odnawialnych źródeł energii. KGHM Polska Miedź promuje projekty budowy systemów fotowoltaicznych na miejscu swoich instalacji, jest sygnatariuszem umowy na rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce i obecnie uzupełnia ten mix energią z małych reaktorów jądrowych.

Reaktor modułowy

Konstrukcja małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrycznie zbudowany moduł NuScale Power Module™ zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i bardziej skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

READ  Deweloper Forspoken twierdzi, że jednosekundowy czas ładowania gry jest teraz niepewną rzeczywistością na PC

Skalowalna konstrukcja NuScale – elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów mocy – oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z gigawatowymi elektrowniami jądrowymi. Większościowym inwestorem NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową z 70-letnią tradycją w komercyjnej energetyce jądrowej.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem cennych surowców naturalnych. Jego centralnym punktem jest największe w Europie złoże rud miedzi, położone w południowo-zachodniej Polsce. Firma działa na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM zasoby rud miedzi zapewniają spółce wiodącą pozycję w branży wydobywczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *