CNN
—
Polska, Węgry i Słowacja przeciwstawią się Unii Europejskiej i przedłużą tymczasowy zakaz Import zboża z Ukrainyposunięcie, które może rozgniewać przywódców bloku.
W piątek UE ogłosiła plany zniesienia tymczasowego zakazu eksportu ukraińskiego zboża do szeregu wybranych krajów Europy Wschodniej.
Środek tymczasowy przyjęty w maju nakładał zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby zaradzić ryzyku, że rolnicy w tych krajach zostaną dotknięci niedoborem tanich ukraińskich nasion dostarcza zboże.
Ukraina jest głównym dostawcą zbóż i polega na swoich sąsiadach w zakresie tranzytu eksportu, nie mogąc jednocześnie korzystać ze szlaków czarnomorskich.
Choć przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski Jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki był zadowolony z piątkowych wiadomości i nie przyjął z radością decyzji UE.
„Przedłużymy ten zakaz pomimo nieporozumień w Unii Europejskiej” – powiedział premier Morawiecki, według polskiej państwowej agencji informacyjnej PAP.
„Nie będziemy słuchać Berlina, von der Leyen, Tuska czy Webera. „Zrobimy to, bo leży to w interesie polskich rolników” – kontynuował Morawiecki, odnosząc się do unijnych przywódców.
Aleksander Ermoczenko/Reuters
Kombajny zbożowe zbierają pszenicę na polu w obwodzie zaporoskim na kontrolowanej przez Rosję Ukrainie.
W piątek wieczorem rzecznik polskiego rządu Piotr Müller ogłosił, że rząd planuje natychmiastowe wprowadzenie rozporządzenia przedłużającego zakaz importu ukraińskiego zboża, podkreślając, że zostanie to podjęte w „interesie polskich rolników i konsumentów”.
Węgry również zdecydowały się utrzymać zakaz, po tym jak premier kraju Viktor Orban ogłosił w sobotę na „X”, znanym wcześniej jako Twitter, swoje plany „wzięcia spraw w swoje ręce”.
„Ukraińskie produkty rolne przeznaczone dla Afryki zalewają rynki Europy Środkowej. „Biurokraci w Brukseli po raz kolejny przymykają oczy na problemy europejskich rolników, dlatego Węgry, Polska i Słowacja rozszerzają zakaz importu na szczeblu krajowym” – podkreślił Orban.
W piątek słowackie ministerstwo rolnictwa ogłosiło swoją decyzję o przedłużeniu zakazu w poście na Facebooku, powołując się na potrzebę ochrony słowackiego „rynku wewnętrznego”.
Decyzja tych trzech krajów o zastosowaniu własnych środków może rozgniewać urzędników UE. W piątek wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wezwał kraje do „pracy w duchu nowego porozumienia” i „powstrzymania się od jednostronnych działań” w sprawie importu ukraińskiego zboża.