Gospodarka
Polska skierowała sprawę praworządności UE do Trybunału Konstytucyjnego | Wiadomości o Unii Europejskiej
Sąd zadecyduje, czy mechanizm powiązania środków unijnych z praworządnością jest zgodny z Konstytucją RP.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do polskiego sądu o rozstrzygnięcie, czy mechanizm powiązania funduszy unijnych z praworządnością jest zgodny z konstytucją.
Czwartkowa parada jest ostatnim wydarzeniem w wieloletnim sporze między Warszawą a Brukselą o postrzegany przez Polskę sprzeciw wobec norm demokratycznych UE.
Bruksela już odmawia zatwierdzenia środków na przywrócenie Polski koronawirusa z powodu sporu.
„Europejski mechanizm warunkowości sam w sobie jest bardzo niebezpieczny. Pozwala Komisji Europejskiej na stosowanie wymuszenia, a nawet skrajnej przemocy ekonomicznej z arbitralnych powodów politycznych – powiedział Ziobro dziennikarzom.
– Dlatego zdecydowałem się skierować sprawę do polskiego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Ziobro, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym członka UE.
Na początku tego roku Polska i jej sojusznik Węgry złożyły skargi dotyczące mechanizmu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Wyrok spodziewany jest na początku 2022 roku.
Rządzący nacjonaliści w Polsce skierowali na początku tego roku kilka innych spraw unijnych do Trybunału Konstytucyjnego.
W lipcu sąd orzekł, że wszelkie środki tymczasowe podjęte przez ETS przeciwko reformie sądownictwa w Polsce są niezgodne z konstytucją, aw październiku zaprzeczył prymatowi prawa unijnego nad polskim.
robię fajną akcję
W środę UE ogłosiła, że podejmie kroki prawne przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie prawa unijnego.
Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny „nie spełnia już ustawowych wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, zgodnie z podstawowym traktatem UE”.
Na początku tego roku Sąd Najwyższy UE skazał Warszawę na płacenie 1 miliona euro (około 1,1 miliona dolarów) dziennie za niezawieszenie kontrowersyjnego „organu dyscyplinarnego” w samym sercu zaciekłego sporu między Warszawą a Brukselą.
Sąd skazał również Polskę na zapłatę Brukseli dziennej grzywny w wysokości 500 000 euro (565 000 dolarów) za niezamknięcie ogromnej kopalni węgla, która rozgniewała sąsiednie Czechy.
Warszawa odmówiła zapłaty.
Warszawa i Bruksela od lat spierają się o reformy sądownictwa realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Bruksela uważa, że reformy utrudniają demokratyczną wolność, ale Polska twierdzi, że są one potrzebne do wykorzenienia korupcji wśród sędziów.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”