Connect with us

Gospodarka

Polska: Silny PKB i wysoka inflacja wywierają presję na RPP | Pstryknąć

Published

on

Polska: Silny PKB i wysoka inflacja wywierają presję na RPP |  Pstryknąć

Inflacja CPI przyspieszyła z 4,4% do 5,0% w lipcu – potwierdza to wskaźnik piorunowy. Wszystkie główne agregaty CPI przyczyniły się do szybszego wzrostu cen. Ceny paliw wzrosły o 30% r/r, Ŝywności o 3,1%, energii o 5,3%, a inflację bazową szacujemy na 3,6% r/r wobec 3,5% w czerwcu (0,4% m/m z 0, 0% w czerwcu).

Podtrzymujemy naszą opinię, że presja wzrostowa na indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce powinna być kontynuowana w najbliższych miesiącach. Inflacja PPI nadal przyspiesza, co sugeruje wzrost kosztów dla firm. Biorąc pod uwagę silne ożywienie popytu, firmy powinny teraz łatwiej przerzucić te koszty na konsumentów. Luka popytowa w Polsce domyka się i powinna wkrótce zasygnalizować przegrzanie gospodarki, wspomagane przez polski układ, co powinno jeszcze bardziej pobudzić konsumpcję. Przyspiesza również wzrost cen żywności.

Nasz bazowy scenariusz podwyżki stóp w Polsce pozostaje bez zmian – z pierwszą podwyżką w listopadzie. Uważamy, że czwarta fala Covid-19 może dać RPP powód do odłożenia na razie podwyżek. Jesienią jednak znacznie trudniej jest znaleźć powody do czekania. W listopadzie, kiedy Narodowy Bank Polski przygotuje aktualizację projekcji, powinno być możliwe oszacowanie wpływu obecnej fali Covid-19 na PKB (w naszej ocenie będą one ograniczone). NBP powinien też być w stanie oszacować inflacyjny wpływ zmian podatkowych wynikających z polskiego porozumienia. Projekcja lipcowa, która nie uwzględniała polskiej umowy, już wskazywała, że ​​po chwilowym osłabieniu CPI osiągnie 3,5% r/r na koniec 2023 r., górny próg przedziału tolerancji.

Ostatnio słyszeliśmy, jak coraz więcej członków RPP – nawet najbardziej niechętnych z nich – mówi o listopadzie jako o możliwym punkcie zwrotnym w polityce pieniężnej. Wczorajsza wypowiedź Jerzego Kropiwnickiego (zapowiedział, że zagłosuje za podwyżką stóp o 15 punktów bazowych w listopadzie) wspiera naszą prognozę zmiany stóp w Polsce.

READ  Dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce mogą być lepsze dni

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *