technologia
Polska sieć wymaga modernizacji OZE za 116 miliardów dolarów
Prezes polskiego operatora sieci PSE, Tomasz Sikorski, powiedział agencji Reuteraże do 2040 roku polskie sieci przesyłowe i dystrybucyjne będą wymagały inwestycji o wartości 116 miliardów dolarów (500 miliardów złotych).
Obecna strategia energetyczna Polski ma na celu dekarbonizację polskiej gospodarki i zwiększenie inwestycji w energię odnawialną.
Polska nadal silnie uzależniona od węglagenerował około 70% swojej mocy.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Polska stara się zwiększyć udział energii odnawialnej w swoim koszyku energetycznym, zmniejszając w ten sposób swoją zależność od importowanych paliw kopalnych.
Nowa polityka energetyczna Polski, kształtowana od czasów inwazji, ma nadzieję zobaczyć 74% jej energii pochodzi ze źródeł zeroemisyjnych, do 2030 r. ma 50 GW mocy odnawialnej i 88 GW do 2040 r. Strategia zakłada podwojenie zainstalowanej mocy do 130 GW do 2040 r.
Węgiel dogoniony w 2021 roku ponad 40% polskiego zaopatrzenia w energię w porównaniu do około 4% z technologii odnawialnych.
Odpowiednio poprzednie raporty rządoweudział węgla w polskim miksie energetycznym nie przekroczyłby 56% do 2030 roku.
Kraj planuje uruchomić swoją pierwszą elektrownię jądrową w 2033 r. o mocy ok. 1-1,6 GW.
Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała: „Zrewidowane prognozy… pozwolą nam wzmocnić suwerenność energetyczną Polski i konkurencyjność gospodarki narodowej oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne obywatelom”.
Moskwa w zeszłym miesiącu spotkać z Zastępca sekretarza handlu USA Don Graves i sekretarz ds. energii Jennifer Granholm rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym Polski w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie.
Polska wcześniej dużo inwestowała w energię słoneczną, z jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaiki (PV) w Europie Międzynarodowa Agencja Energii. Moc fotowoltaiczna wzrosła z 0,2 GW do 7,7 GW w latach 2016-2021.