Connect with us

Gospodarka

Polska ściga się przez prawo medialne postrzegane jako atak na amerykańskich nadawców – POLITICO

Published

on

Polska ściga się przez prawo medialne postrzegane jako atak na amerykańskich nadawców – POLITICO

WARSZAWA – Nieoczekiwanym ruchem rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uchwaliła w piątek przez parlament kontrowersyjną ustawę medialną, która według krytyków jest wymierzona w największego polskiego niezależnego nadawcę TVN, którego właścicielem jest amerykański gigant medialny Discovery.

Ustawa nadwyręży stosunki Warszawy z Waszyngtonem, które w przeszłości łamały prawo.

Projekt ustawy zezwala na posiadanie koncesji na nadawanie w Polsce wyłącznie spółkom z większościowym udziałem spółek z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmusiłoby to US Discovery do sprzedaży większościowego pakietu akcji TVN, największego polskiego niezależnego nadawcy. TVN jest oficjalnie własnością firmy zarejestrowanej w Holandii, która z kolei należy do Discovery.

TVN i jego dział informacyjny TVN24 rozwścieczyły rząd krytycznymi relacjami. Nacjonalistyczny rząd PiS próbował objąć polityczną kontrolę części polskich mediów.

PiS twierdzi, że ustawa jest potrzebna, aby ograniczyć wpływy zagraniczne na krajowe media, ale jedyną firmą, której to dotyczy, jest Discovery.

Ustawa medialna została po raz pierwszy zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu w sierpniu, zanim została odrzucona przez kontrolowany przez opozycję senat izby wyższej.

Jego ponowne pojawienie się w piątek w ostatnim dniu kalendarza legislacyjnego było zaskoczeniem, ponieważ pojawiły się wątpliwości, czy rząd, który dysponuje bardzo kruchą większością parlamentarną, będzie miał prawo do unieważnienia Senatu. Ale ustawa została uchwalona w szybkim procesie, co zdaniem opozycji politycznej jest sprzeczne z procedurą parlamentarną.

Musi zostać podpisany przez popieranego przez PiS prezydenta Andrzeja Dudę, żeby stał się prawem. Wcześniej tego lata Duda zapowiedział, że zawetuje nowe zasady. W piątek powiedział, że „przeanalizuje” rachunek.

Odkrycie TVN nazywa głosowanie „bezprecedensowy atak na wolne media”.

„Ta akcja jest wymierzona w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, ponieważ Stany Zjednoczone to podstawa polskiego bezpieczeństwa i duża część polskiej gospodarki” – podała spółka w komunikacie. Firma dodała, że ​​„wykorzysta wszelkie środki prawne, aby kontynuować misję naszych mediów w Polsce” i ufa, że ​​Duda zawetuje ustawę.

Bix Aliu, po Ambasadora USA w Warszawie, powiedział Waszyngton jest „bardzo rozczarowany” wydarzeniami i wezwał polskiego prezydenta do odrzucenia ustawy.

Opozycja oskarżyła rząd o przeforsowanie projektu ustawy, aby odwrócić uwagę kraju od szeregu problemów, w tym rosnącej liczby zgonów na COVID, wysokich cen energii i trwającego kryzysu granicznego z Białorusią.

„Pójdziesz na wojnę z wolnymi mediami” tweetował Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, największej partii opozycyjnej.

Ustawa ta uzupełnia długą listę problemów Warszawy w Brukseli.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za praworządność i wolność mediów, powiedziała w Wyjaśnienie że głosowanie „nadal wywiera presję na i tak już niespokojny sektor medialny w Polsce” i podkreśla, że ​​Bruksela „nie zawaha się podjąć działań, jeśli prawo UE nie będzie przestrzegane”, gdy ta ustawa wejdzie w życie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *