Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska sankcjonuje Gazprom wraz z 50 rosyjskimi firmami i oligarchami

Published

on

Polska sankcjonuje Gazprom wraz z 50 rosyjskimi firmami i oligarchami

Logo firmy Gazprom widnieje na fasadzie centrum biznesowego w Sankt Petersburgu, Rosja, 31 marca 2022 r. Fotograf REUTERS/Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 26 kwietnia (Reuters) – Polska nakłada sankcje na 50 rosyjskich oligarchów i firm, powiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych, chcąc zwiększyć presję na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę. Polska w tym miesiącu uchwaliła ustawę pozwalającą na zamrożenie aktywów rosyjskich firm i zakaz importu węgla z Rosji, poza sankcjami nałożonymi wspólnie przez kraje Unii Europejskiej.

Wśród firm na liście opublikowanej przez MSW jest gigant energetyczny Gazprom (GAZP.MM) producent chemikaliów i nawozów Akron (AKRN.MM), a także spółki handlu węglem SUEK Polska i KTK Polska. Gazprom ma mniejszościowy udział w EuRoPol Gazie, spółce będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz do Europy. Na liście znaleźli się miliarder Michaił Fridman, współzałożyciel i największy akcjonariusz Alfa Banku; magnat aluminium Oleg Deripaska; oraz Eugene Kaspersky, założyciel rosyjskiej firmy Kaspersky zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

„To jest pierwsza lista sankcji… ma 50 punktów. Są oligarchowie i firmy robiące realny biznes (w Polsce)” – powiedział na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. „Prawdopodobnie, prawie pewne, że ta lista się poszerzy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sankcje obejmują zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania do Polski dla wymienionych osób.

Polska konsekwentnie opowiadała się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji, wcześniej zapowiadając, że do maja przestanie importować rosyjski węgiel, a do końca 2022 r. przestanie używać rosyjskiej ropy.

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód postrzegają to jako fałszywy pretekst do niesprowokowanej wojny agresywnej prezydenta Władimira Putina.

Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza i Marka Strzeleckiego; Edytowane przez Roberta Birsela i Kevina Liffey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *