Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ryzykuje postępowaniami UE w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku ze środkami antyinflacyjnymi – EURACTIV.com

Published

on

Polska ryzykuje postępowaniami UE w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku ze środkami antyinflacyjnymi – EURACTIV.com

Komisja mogłaby wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, jeśli nie odwróci środków antyinflacyjnych w celu obniżenia podatku VAT na gaz i pestycydy, ponieważ są one niezgodne z prawem UE, donoszą polskie media.

Dyrektywa UE w sprawie VAT dopuszcza minimalną stawkę podatkową w wysokości 5% na gaz ziemny, co oznacza, że ​​zerowe stawki VAT na nawozy i gaz, w przeciwieństwie do podstawowych produktów, takich jak żywność, są niezgodne z prawodawstwem UE, stwierdziła komisja o środkach w polskiej „tarczy antyinflacyjnej”. przyjęte na początku tego roku.

Chociaż to jest to zgłoszone w styczniu, że UE może odrzucić polską tarczę antyinflacyjną, Komisja zapowiedziała teraz, że rozpocznie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jeśli Polska zignoruje apel Brukseli.

Jeśli oświadczenie rządu okaże się niezadowalające, Komisja mogłaby wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o zmianę przepisów niezgodnych z unijnym prawem podatkowym – dodała.

Komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni „we wrześniu i październiku wysłał do Warszawy listy w tej sprawie” – napisała na Twitterze Dorota Bawołek, korespondentka z Brukseli. Wiadomości Polsatu Telewizja powołująca się na anonimowego urzędnika UE.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Komisja zakwestionowała niektóre antyinflacyjne działania Polski i zapowiedziała zmianę programu rządu na umiarkowaną inflację.

„Tarcza” zostanie zastąpiona innym mechanizmem antyinflacyjnym, powiedział Morawiecki, dodając, że odpowiednia polityka cenowa firm energetycznych będzie „buforem” dla konsumentów, gdy stawki VAT powrócą do poprzedniego poziomu.

Polskie władze utrzymają jednak zerowe stawki podatku na żywność „dopóki Komisja nie sprzeciwi się” – podkreślił premier cytowany przez Insider biznesowy.

„Tarcza antyinflacyjna” będzie obowiązywać w obecnej formie do końca 2022 roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *