Najważniejsze wiadomości
Polska rozpoczyna prace nad wartym 400 mln dolarów białoruskim murem granicznym przeciwko uchodźcom | Wiadomości o migracji
Polscy deweloperzy rozpoczęli prace nad nowym murem o wartości 353 mln euro (407 mln dolarów) wzdłuż granicy białoruskiej, który ma powstrzymać uchodźców przekraczających granicę po kryzysie w regionie w zeszłym roku.
Mur o wysokości 5,5 metra będzie prowadził 186 km (115 mil) wzdłuż granicy – prawie połowę całkowitej długości – i ma zostać ukończony w czerwcu.
Budowa wzbudziła obawy o prawa człowieka dotyczące tego, w jaki sposób uchodźcy mogą ubiegać się o azyl, a także obawy o środowisko związane z wpływem na dziką przyrodę wzdłuż w większości zalesionej granicy.
„Naszym celem jest utrzymanie szkód na jak najniższym poziomie” – powiedziała we wtorek rzecznik straży granicznej Anna Michalska w polskiej agencji PAP.
„Wycinka drzew jest ograniczona do niezbędnego minimum. Sam mur powstanie wzdłuż drogi granicznej – powiedziała, dodając, że wykonawcy będą korzystać tylko z istniejących dróg.
Tysiące uchodźców i migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu – przekroczyło lub próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski w ciągu ostatniego roku.
Zachód oskarżył rząd białoruski o napływ, mówiąc, że zachęcał potencjalnych azylantów do lotu na Białoruś z obietnicą „podróży w jedną stronę” do Unii Europejskiej na piechotę.
Polska określiła kryzys jako „hybrydowy” atak Białorusi i jej kluczowego sojusznika Rosji, nawiązując do stylu prowadzenia wojny z wykorzystaniem taktyki niemilitarnej.
Białoruś temu zaprzeczyła i oskarżyła Polskę o nieludzkie traktowanie uchodźców.
Od tego czasu repatriował tysiące ludzi do Iraku – głównego kraju pochodzenia.
W apogeum kryzysu w zeszłym roku Polska wysłała na granicę tysiące żołnierzy i policji, aby wzmocnić patrole graniczne.
Wzniósł również ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż dużej części granicy, zamknął obszar przygraniczny dla mediów i organizacji praw człowieka oraz uchwalił nowe prawo zezwalające na spychanie osób ubiegających się o azyl z powrotem na Białoruś.
Chociaż od tego czasu liczba przepraw gwałtownie spadła, niektórzy nadal próbują przejść coraz bardziej niebezpiecznie pomimo mrozów.
W ciągu ostatnich 24 godzin odbyło się 17 przejść, poinformowała we wtorek na Twitterze straż graniczna.
Grupa 14 osób – 11 Irańczyków, dwóch Libańczyków i jeden Syryjczyk – „przecięła ogrodzenie z drutu kolczastego i przeszła przez Polskę” – powiedzieli strażnicy graniczni.
Zostali aresztowani, jak powiedzieli strażnicy graniczni, wraz z oddzielną grupą trzech osób z Ghany, które przekraczały granicę w innym miejscu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.