Nauka
Polska rozpoczyna demontaż pomnika z czasów sowieckich
Warszawa, Polska — Polska w środę rozpoczęła burzenie pomnika żołnierzy Armii Czerwonej z czasów sowieckich, niechcianego przypomnienia o władzy, jaką Moskwa kiedyś sprawowała nad Polską, i symbolu, który stał się jeszcze bardziej nie do przyjęcia po inwazji Rosji na Ukrainę.
Usunięcie pomnika w Brzegu, w południowo-zachodniej Polsce, miało miejsce w Święto Niepodległości Ukrainy oraz w szóstym miesiącu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Jest to część dłuższego wysiłku usunięcia znienawidzonych symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej w Polsce i całym regionie. Polska, podobnie jak niektórzy jej sąsiedzi, została zaatakowana i okupowana przez Niemcy i Związek Radziecki na początku II wojny światowej, a następnie przetrwała dziesięciolecia rządów wspieranych przez Moskwę do 1989 roku.
Polski państwowy instytut historyczny, Instytut Pamięci Narodowej, współpracuje z lokalnymi społecznościami, aby usunąć dziesiątki podobnych pomników z czasów sowieckich.
Rzecznik Instytutu Rafał Leskiewicz powiedział, że w marcu, kiedy ogłoszono decyzję o ich usunięciu, pozostało jeszcze 60 osób. Pomnik w Brzegu to już 24. do rozbiórki.
Powiedział, że ważne jest, aby usunąć te pomniki z powodu wojny Rosji na Ukrainie, ale także dlatego, że polskie prawo z 2015 roku wymaga ich usunięcia.
„Nie da się utrzymać takich pomników w sferze publicznej” – powiedział Associated Press.
– Prace przy rozbiórce brzeskiego pomnika mają potrwać kilka dni – powiedział.
Polska, leżąca na zachodniej granicy Ukrainy, była kluczowym sojusznikiem Kijowa, wysyłając pomoc wojskową i humanitarną do rozdartego wojną kraju. Stał się też miejscem zesłań dla większej liczby uchodźców ukraińskich niż jakikolwiek inny kraj.
Rozwój w Polsce nastąpił po tym, jak rząd estoński w zeszłym tygodniu rozpoczął usuwanie sowieckiego pomnika II wojny światowej w pobliżu miasta na granicy z Rosją w ramach szerszego wysiłku motywowanego inwazją Rosji na Ukrainę, aby zdemontować pozostałe symbole ery sowieckiej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”