Nauka
Polska rakieta poleci na skraj kosmosu
Lot suborbitalny rakiety ILR-33 AMBER 2K zbudowanej w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa zaplanowany jest na lipiec w Norwegii. Test wspiera Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która współfinansuje projekt.
To kolejny etap prac badawczo-rozwojowych przygotowujących polskie rakiety suborbitalne do lotów w środowisku kosmicznym. Test zostanie przeprowadzony w lipcu tego roku w Norwegii – podaje POLSA.
„AMBER to pierwsza na świecie rakieta wykorzystująca nadtlenek wodoru o stężeniu 98% jako utleniacz, jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw. Tym projektem i zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że w przestrzeni kosmicznej możliwy jest zrównoważony i przyjazny dla środowiska transport – mówi dr Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
ILR-33 AMBER 2K wyposażony jest w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy i napęd stały, a także szereg nowoczesnych technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w innych systemach rakietowych. Należą do nich modułowy komputer pokładowy OBC-K1, naboje pirotechniczne EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.
Całość prac projektowych wykonano w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Zaplanowany na lipiec test to moment zerwania – twierdzą eksperci Instytutu. Rakieta musi latać w takiej samej konfiguracji, jak ta używana w zwykłych lotach suborbitalnych. To także ważny czas dla krajowej technologii kosmicznej.
„Próby w locie rakiety ILR-33 AMBER 2K opracowanej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce. Polska Agencja Kosmiczna wspiera działania instytutu w tym obszarze. Umiejętności i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu systemów transportu kosmicznego stanowią obecnie punkt wyjścia, umożliwiający nie tylko udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także zaangażowanie w realizację projektów na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – mówi Dr Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Według POLSA rozwiązania opracowane w ramach programu AMBER umożliwiły już zaangażowanie polskich konsorcjów w kilka międzynarodowych projektów rakietowych realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, Europejską Agencję Obrony i Europejski Fundusz Obronny.
„Szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce ma system składający się z rakiety ILR-33 AMBER 2K. Planowane testy w środowisku kosmicznym są ważnym elementem budowania polskich kompetencji inżynierskich i rozwoju polskich technologii kosmicznych. Tym bardziej, że ILR-33 AMBER 2K to także ważny kamień milowy w rozwoju zaawansowanych technologii orbitalnych pojazdów nośnych, które obecnie są dostępne jedynie w kilku krajach Europy” – mówi dr Stężycki.
Rakieta będzie testowana w Norwegii ze względu na specyficzne wymagania misji. Kraj posiada centrum kosmiczne do wystrzeliwania pojazdów kosmicznych.
„Kampania testowa prowadzona jest na zagranicznym poligonie, ponieważ strefa uderzenia stopni i systemów rakietowych jest duża i ze względów bezpieczeństwa prowadzimy testy na stanowisku przeznaczonym do startów suborbitalnych. To także kolejny sprawdzian naszej współpracy z partnerami międzynarodowymi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obecnie większość prac badawczo-rozwojowych nad technologią rakiet nośnych w Europie prowadzona jest na arenie międzynarodowej” – mówi dr Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Rakieta poruszająca się z prędkością niemal 1,4 km/s ma wiele zastosowań. Można go wykorzystywać do prowadzenia badań atmosferycznych i przeprowadzania eksperymentów naukowych sprzyjających rozwojowi nauki, nowych technologii i przemysłu.
„Z optymizmem patrzymy na zbliżające się testy systemu AMBER. Wiadomo już, że rakieta będzie użytkowana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space. Stanie się to w ramach projektu „System teledetekcji i komunikacji satelitarnej dla suborbitalnych rakiet badawczych – FAZA II” (finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), którego celem jest opracowanie nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego – mówi Dr Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badań w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
dywan/agt/okładka/
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i tytułu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak to ma miejsce na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”