Connect with us

Nauka

Polska rakieta kosmiczna gotowa do testów suborbitalnych – sekcja angielska

Published

on

Polska rakieta kosmiczna gotowa do testów suborbitalnych – sekcja angielska

Rakieta ILR-33 Amber 2K, opracowana przez Warszawski Instytut Lotnictwa, wyposażona jest w innowacyjny silnik hybrydowy i silniki na paliwo stałe.

Test, wspierany i częściowo finansowany przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA), ma na celu zademonstrowanie możliwości rakiety w konfiguracji przeznaczonej do regularnych lotów suborbitalnych.

Paweł Stężycki, dyrektor Warszawskiego Instytutu Lotnictwa, podkreślił wyjątkowe ukierunkowanie rakiety na środowisko.

„Amber to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz wykorzystuje się 98% nadtlenku wodoru, co czyni go jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska dostępnych paliw” – powiedział.

„Dzięki temu projektowi i jego technologiom chcemy udowodnić, że zrównoważony i ekologiczny transport jest opłacalny w przestrzeni kosmicznej” – dodał.

W rakiecie zastosowano kilka zaawansowanych technologii, w tym modułowy komputer pokładowy, naboje pirotechniczne, zawory pirotechniczne i mobilną autonomiczną wyrzutnię.

Innowacje te można zastosować w innych systemach rakietowych.

Rakieta zostanie poddana testom w Norwegii ze względu na specyficzne wymagania takiej misji. Kraj posiada centrum kosmiczne odpowiednie do wystrzeliwania pojazdów kosmicznych.

„Międzynarodowy charakter prac badawczych wynika z faktu, że planowany test obejmuje misję z dużym dozwolonym obszarem zrzutu stopni i systemów rakietowych, a ze względów bezpieczeństwa testy prowadzone są poza granicami Polski” – powiedział Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu.

READ  Białoruś sprowadza z zimna migrantów z polskiej granicy

Zdaniem POLSA przedsięwzięcie to zwiększa potencjał technologiczny rakietowy Polski i poszerza zaangażowanie polskich konsorcjów w kilka międzynarodowych projektów prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną, Europejską Agencję Obrony i Europejski Fundusz Obronny.

Michał Wierciński, wiceprezes POLSA, podkreślił szersze znaczenie testu.

„Testy terenowe Amber są kluczowe dla rozwoju technologii rakietowej w Polsce” – powiedział.

„Umiejętności i doświadczenie naszych inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie podstawę do udziału w rozwoju innych dużych rakiet kosmicznych i projektach dla polskich sił zbrojnych” – dodał.

Oczekuje się, że rakieta Amber będzie służyć do różnorodnych zastosowań, w tym do badań atmosfery i przeprowadzania różnych eksperymentów naukowych.

Rakieta będzie także wykorzystywana przez polską firmę Thorium Space w latach 2025-2027 w wspieranym przez rząd projekcie „Suborbital Research Rocket Satellite Communication and Remote Sensing System – Phase II”, którego celem jest opracowanie nowych produktów technologicznych dla sektora kosmicznego.

Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badań w Warszawskim Instytucie Lotnictwa, wyraził optymizm co do przyszłych testów.

„Już jest jasne, że rakieta będzie wykorzystywana w nadchodzących latach przez Thorium Space, przyczyniając się znacząco do rozwoju nowych technologii dla sektora kosmicznego” – powiedział.

Bursztyn jest przeznaczony do maksymalnej prędkości 1,4 km/s. Większość rakiet suborbitalnych musi osiągnąć prędkość co najmniej 1 km/s, aby osiągnąć granicę przestrzeni wyznaczoną przez linię Kármána znajdującą się około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

(rt/gs)

Źródło: PAPKA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *