Connect with us

Nauka

Polska rakieta dociera w kosmos na innowacyjnym, ekologicznym paliwie – sekcja angielska

Published

on

Polska rakieta dociera w kosmos na innowacyjnym, ekologicznym paliwie – sekcja angielska

Opracowana w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K pomyślnie dotarła w kosmos. Według POLSA ten kamień milowy został osiągnięty dzięki zastosowaniu 98-procentowego nadtlenku wodoru jako utleniacza, co stanowi pierwsze na świecie rozwiązanie w technologii napędu rakietowego.

„Pierwsza na świecie rakieta wykorzystująca 98-proc. nadtlenek wodoru jako utleniacz została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła docelowy pułap. Tym samym data 3 lipca 2024 r. zapisze się w historii polskich osiągnięć w rozwoju technologii kosmicznych”, poinformowała POLSA.

Magdalena Frańczak z POLSA powiedziała Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że szczegółowe informacje techniczne na temat lotu zostaną podane w nadchodzących dniach.

Projekt otrzymał częściowe dofinansowanie z POLSA. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, podkreślił korzyści dla środowiska wynikające ze stosowania 98-proc. nadtlenku wodoru jako utleniacza.

„Dzięki temu projektowi i zastosowanym w nim technologiom chcemy udowodnić światu, że w kosmosie możliwe są zrównoważone i przyjazne dla środowiska elementy transportu” – powiedział Stężycki, cytowany przez PAP.

Oczekuje się, że rakieta poruszająca się z prędkością niemal 1,4 km/s znajdzie wiele zastosowań, w tym badania atmosfery i przeprowadzanie eksperymentów naukowych sprzyjających rozwojowi nauki, nowych technologii i postępowi przemysłu.

(jh)

Źródło: PAP

READ  Wrak nazistowskiego statku może zawierać skarby zrabowane z „Bursztynowej Komnaty” rosyjskiego pałacu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *