Nauka
Polska przyznaje stypendia 443 studentom zagranicznym – Sekcja Angielska
Stypendia przyznało Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) – podała w piątek agencja informacyjna IAR, publicznego nadawcy Polskiego Radia.
Opracowano program stypendialny, nazwany imieniem słynnego polskiego matematyka Stefana Banacha, „promować postęp społeczno-gospodarczy krajów rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i wykształcenia ich obywateli w formie stypendiów na studia średnie w języku polskim lub angielskim na polskich uczelniach.”
Stypendia dostępne są w uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Oświaty i Nauki „w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych, nauk ścisłych i nauk o życiu”.
Studenci z wybranych krajów m.in Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina, może także kontynuować „studia w szkole średniej na kierunkach humanistycznych i społecznych” u Banacha SCstypendium programu – podają urzędnicy.
Zastępca dyrektora NAWA Zofia Sawicka powiedziała IAR Agencja prasowa że „w tegorocznym naborze najwięcej uczonych reprezentuje Nigerię, Etiopię, Azerbejdżan i Indonezję”.
Mamo, przestań! Na naszej stronie właśnie doszło do tegorocznego naboru do programu #BanachNAWA❗🥳
Gratulujemy wszystkim kolejnym stypendystom z aż 34 krajów 👏
Zapraszamy do przejrzenia list wyników, przeczytania artykułu i przeglądu statystyk 👉 https://t.co/LE9nzUZ3ZL pic.twitter.com/eqtQYyn0hG— NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (@NAWAPoland) 31 sierpnia 2023 r
Dodała, że polskie studia magisterskie z nauk technicznych i inżynieryjnych „są niezwykle popularne w Afryce”, co spowodowało, że wielu afrykańskich studentów aplikowało do Programu Stypendialnego Banacha.
„Nieco ponad połowa tegorocznych stypendiów została przyznana na studia na kierunkach technicznych i inżynierskich” – dodał. Sawickiej powiedział. „Istnieją także stypendia z nauk społecznych, a także wiele z nauk rolniczych, które są popularną specjalizacją w krajach rozwijających się”.
Oprócz Nigerii, Etiopii, Azerbejdżanu i Indonezji istnieje także silna reprezentacja palestyńskich naukowców oraz naukowców z Tanzanii, Kenii, Białorusi oraz Bośni i Hercegowiny – powiedzieli dziennikarzom urzędnicy.
Największa grupa naukowców będzie studiować w Warszawie, południowo-zachodnim Wrocławiu, południowym Krakowie i zachodnim Poznaniu – podała NAWA.
Według urzędników do najpopularniejszych polskich uczelni należą Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Z puli 3587 wniosków wybrano 443 stypendystów – podała NAWA.
(pm/gs)
Źródło: IAR, NAWA
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”