Najważniejsze wiadomości
Polska przypadkowo zaatakowała Czechy w zeszłym miesiącu
Polscy żołnierze omyłkowo przekroczyli granicę z Czechami pod koniec maja, zanim tam osiedlili się – poinformowało CNN czeskie MSZ.
Snafu skłoniło czeską ambasadę w Warszawie do podjęcia „natychmiastowych działań” i zawiadomienia swojego polskiego odpowiednika – poinformował czeski rząd CNN, dodając, że Polska nadal oficjalnie nie zadeklarowała, dlaczego fałszywie anektowała sąsiadów.
„Nasi polscy koledzy nieoficjalnie zapewniali nas, że ten incydent był po prostu nieporozumieniem ze strony polskiego wojska bez wrogich zamiarów. Nadal czekamy na formalne wyjaśnienie” – powiedział CNN rzecznik MSZ.
„Polskich żołnierzy już nie ma, a nasi obywatele mogą ponownie odwiedzić stronę” – dodał rzecznik.
„Wciąż czekamy na formalną deklarację Polski” – powtórzyli, zapytani, jak długo polskie wojska przebywały w kraju.
Ministerstwo Obrony Narodowej również potwierdziło w piątek krótką okupację.
„Umiejscowienie przejścia granicznego było wynikiem nieporozumienia, a nie celowego działania. Zostało ono natychmiast poprawione i sprawa została rozwiązana – także ze strony czeskiej” – powiedziała CNN w oświadczeniu.
Do incydentu doszło w pobliżu Pielgrzymowa, małej przygranicznej wioski w południowej Polsce, położonej naprzeciw słabo zaludnionej części czeskiej wsi. Cicha ulica służy jako punkt graniczny między dwoma narodami.
„Żołnierze Wojska Polskiego pomagają straży granicznej w ochronie granicy państwowej po jej zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa” – poinformowało MON. „Operacją kieruje grupa zadaniowa sił zbrojnych, która jest w bezpośrednim kontakcie ze strażą graniczną”.
Rząd polski nie potwierdził, jak długo jego żołnierze przebywali w Czechach.
Granice między krajami UE są często ledwo widoczne, ponieważ obywatele cieszą się swobodą przemieszczania się w całym bloku.
Polska została uwikłana w kilka poważniejszych konfliktów granicznych z byłą Czechosłowacją w XX wieku. Oba kraje prowadziły siedmiodniową wojnę o terytorium Śląska w 1919 roku, a Polska zaanektowała region wokół miasta Bogumin w 1938 roku.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.