Gospodarka
Polska przyjmuje zmieniony plan wykorzystania unijnych funduszy stymulacyjnych Reuters
WARSZAWA (Reuters) – Rząd Polski przyjął we wtorek rewizję planu wykorzystania funduszy odbudowy Unii Europejskiej, zmieniając część poprzednich propozycji Rady Ministrów, tak aby większość środków mogła zostać wykorzystana w dostępnym terminie.
W ramach Narodowego Planu Naprawy Gospodarczej, mającego pomóc krajom UE w wyjściu z pandemii Covid-19 i transformacji energetycznej, Polska otrzymała dostęp do prawie 60 miliardów euro, w tym 25,3 miliarda w postaci dotacji i 34,5 miliarda w tanich pożyczkach.
Spory o praworządność pomiędzy poprzednim rządem nacjonalistycznym a Brukselą doprowadziły do zamrożenia funduszy. Wypuszczono ich w tym roku, po dojściu do władzy proeuropejskiego rządu Donalda Tuska, ale teraz ma on mniej czasu na wydawanie pieniędzy.
Zmiany w planie dotyczą jednej czwartej z 55 planowanych reform i prawie połowy inwestycji. Obejmuje to zastąpienie planowanego podatku od pojazdów spalinowych dotacjami na zakup samochodów elektrycznych, a także zapewnienie dodatkowego finansowania bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa w Polsce – podało w komunikacie Ministerstwo Funduszu Rozwoju.
Rząd prześle poprawiony plan do Brukseli, która ma dwa miesiące na formalną ocenę, i oczekuje, że 16 lipca Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN) zatwierdzi zmienioną decyzję wdrażającą.
Oczekuje, że aneksja umów o finansowaniu i pożyczce z Komisją Europejską nastąpi na przełomie lipca i sierpnia, co jest niezbędne, aby Polska mogła składać kolejne wnioski o płatność.
Polska planuje złożyć drugi i trzeci wniosek o środki unijne na początku września, a zwrotu środków spodziewa się pod koniec 2024 r. – podało ministerstwo.
Usuń reklamy
.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”