Najważniejsze wiadomości
Polska przygotowuje się do największego w historii MSPO
31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach pobił wszelkie rekordy na długo przed rozpoczęciem. Na koniec sierpnia powierzchnia wystawiennicza wynosiła już 34 000 m²2, natomiast na liście wystawców znalazło się 711 firm z 36 krajów. Po raz pierwszy w tym roku targi MSPO wykorzystają dodatkowe 2800 m22 sala wystawowa.
Przedstawiciele przemysłu obronnego biorący udział w wydarzeniu w stolicy Świętokrzyskiego pochodzą z Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Indii, Izraela, Włoch, Japonii, Łotwy, Litwy , Norwegia, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Korea Południowa odgrywa na tegorocznym MSPO wyjątkową rolę jako kraj wiodący wystawy, co jest naturalną konsekwencją, biorąc pod uwagę, że Polska kupuje od tego kraju znaczną ilość sprzętu wojskowego. Na południowokoreańskiej wystawie Lead Nation rzeczywiście zaprezentowane zostaną platformy, które już wkrótce staną na wyposażeniu Wojska Polskiego. Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2022 roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził kontrakty na zakup z Korei Południowej tysiąca czołgów podstawowych K2 i ponad 600 haubic samobieżnych K9.
Wystawa Lead Nation prezentuje najważniejsze osiągnięcia Korei Południowej w przemyśle obronnym. Firma Hanwha wystawi wielozadaniową wyrzutnię rakiet Chunmoo, która wkrótce trafi do Sił Zbrojnych RP, a także wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny (UGV). Hyundai Rotem zaprezentuje używany już przez Wojsko Polskie czołg K2, kołowy pojazd opancerzony K808, a także repliki wojskowych bezzałogowych statków powietrznych i UGV. Kia Corporation zaprezentuje lekki pojazd taktyczny KLTV i opancerzony pojazd taktyczny napędzany wodorem. Na wyposażeniu SNT Dynamics znajduje się system moździerzowy zamontowany na lekkim pojeździe taktycznym. Co ciekawe, powierzchnię wystawienniczą zagospodaruje także Korea Aerospace Industries (KAI). Na wystawie można zobaczyć lekki samolot szturmowy FA-50, również wchodzący do polskiej służby, oraz prototyp zaawansowanego myśliwca wielozadaniowego KF-21.
Największym polskim wystawcą na targach jest strategiczny partner MSPO: Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) oraz spółki wchodzące w skład holdingu PGZ. Targi kontynuują tym samym swoją długą tradycję.
Wzorem wieloletniego projektu wystawę Sił Zbrojnych RP przygotowuje także Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – SZ Bydgoszcz. Hasłem tegorocznej wystawy jest „Nowy sprzęt – nowe wyzwania – nowe możliwości”.
Stypendium kosmiczne i główne konferencje
Podczas tegorocznego MSPO zainaugurowano projekt „Stypendia Al Worden Endeavour” dla Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt, którego celem jest zachęcenie młodych Polaków do pracy w zawodzie inżyniera i badacza kosmosu, zakończy się wyborem czterech uczniów i jednego nauczyciela do udziału w tygodniowym programie szkoleniowym dla astronautów w Space Camp Huntsville należącym do US Space & Rocket Center , Ala. Grant wspierany jest przez Polską Agencję Kosmiczną Targi Kielce i firmę Kallman Worldwide. Alfred Worden był pułkownikiem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i astronautą biorącym udział w misji Apollo 15. Pułkownik Worden był głównym gościem wystawy US Lead Nation Exhibition na MSPO 2019.
„Kosmos” znalazł się także w programie debaty drugiego dnia MSPO organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE, roli przemysłu obronnego oraz międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w świetle wyzwań gospodarczych i obronnych. Do udziału w debacie zaproszono kluczowych interesariuszy europejskiego sektora obronnego. W panelu uczestniczyli eksperci branżowi, a także przedstawiciele polityki i nauki. Dyskusja stanowi platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronności Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.
MSPO odbędzie się w dniach 5-8 września 2023 roku. Jednodniowy bilet na MSPO, który może kupić wyłącznie osoba pełnoletnia, kosztuje 100 zł (22,4 EUR), natomiast bilet uprawniający do wielokrotnego zwiedzania targów kosztuje 250 zł.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.