Connect with us

Gospodarka

Polska przesyła zaktualizowany krajowy plan naprawy do Brukseli – pierwsze wiadomości

Published

on

Polska przesyła zaktualizowany krajowy plan naprawy do Brukseli – pierwsze wiadomości

Waldemar Buda, wiceminister ds. Funduszy i polityki regionalnej, powiedział, że konsultacje w ostatniej chwili z Polską Lewicą, organizacjami społecznymi i Komisją Europejską trwały do ​​niedzieli.
Wojciech Olkuśnik / PAP

Polska przekazała Komisji Europejskiej projekt krajowego planu naprawy – powiedział w poniedziałek szef sztabu w gabinecie premiera.

„W piątek Rada Ministrów zatwierdziła projekt, który został przesłany w formacie roboczym (w piątek – PAP), a dziś zakończyliśmy proces przekazywania Krajowego Planu Naprawczego do Komisji Europejskiej” – powiedział Piotr Mueller.

Waldemar Buda, wiceminister ds. Funduszy i polityki regionalnej, powiedział, że konsultacje w ostatniej chwili z Polską Lewicą, organizacjami społecznymi i Komisją Europejską trwały do ​​niedzieli.

„Nie ma uzasadnienia dla odkładania w Sejmie ratyfikacji funduszu naprawczego (UE – PAP), która jest zaplanowana na wtorek” – powiedział Buda.

Wszystkie kraje UE muszą przedłożyć plan, jeśli chcą uzyskać dostęp do wielomiliardowego pakietu pomocowego UE po pandemii.

W ramach planu Polska mogłaby otrzymać ok. 58,1 mld euro dotacji i pożyczek, z czego ponad 34 mld euro w tym roku.

Najpierw jednak musi zostać ratyfikowany w drodze głosowania parlamentarnego. Prawo i Sprawiedliwość, dominująca partia w polskiej koalicji Zjednoczonej Prawicy, szukało poparcia dla planu u Solidarnej Polski, jednego z jej młodszych sojuszników.

Partia twierdzi, że plan zagraża polskiej suwerenności i dlatego będzie głosował przeciwko niemu, ale prawo i wymiar sprawiedliwości zapewniły w zeszłym tygodniu kluczowe poparcie lewicy, co powinno ułatwić proces ratyfikacji.

Główna grupa opozycyjna, Koalicja Obywatelska (KO), wezwała jednak do odroczenia głosowania po oskarżeniu lewicy o zdradę opozycji poprzez rozmowy jeden na jeden z PiS.

KO ostrzegł też, że PiS może wykorzystać fundusze na przyspieszenie agendy przed wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 2023 r., Ale mogą nastąpić wcześniej ze względu na napięcia w koalicji rządzącej i sprzyjanie samorządom zdominowanym przez PiS.

4 maja w Sejmie odbędzie się dyskusja nad rządowym projektem ratyfikacji wielomiliardowego zwiększenia środków własnych UE związanych z unijnym funduszem naprawy pandemicznej.

Poseł Solidarnej Polski, młodszy członek rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, powiedział w piątek, że jego partia zagłosuje przeciwko ratyfikacji Narodowego Planu Odbudowy, argumentując, że jego uruchomienie może zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić gospodarce kraju w przyszłości.

READ  Cud gospodarczy Polski: lekcje dla afrykańskich ruchów wyzwoleńczych – opinia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *