Najważniejsze wiadomości
Polska przekazuje 2 miliony dolarów agencjom ONZ zajmującym się pomocą humanitarną w Strefie Gazy
Polska ogłosiła, że przekaże 2 miliony dolarów agencjom ONZ udzielającym pomocy w Strefie Gazy w związku z trwającym tam kryzysem humanitarnym.
Połowa kwoty zostanie przekazana Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), a druga połowa Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom (UNRWA), która wspiera opiekę zdrowotną, edukację i inne formy pomocy humanitarnej.
Decyzja ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski została podjęta po niezależnej analizie zleconej przez ONZ, ogłoszonej na początku tygodnia, w której stwierdzono, że Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na to, że tysiące pracowników UNRWA było członkami grup terrorystycznych.
W rezultacie UE wezwała darczyńców międzynarodowych do wznowienia finansowania agencji, które wiele krajów zachodnich zawiesiło wcześniej.
UNRWA: Wznowienie pomocy dla palestyńskiej agencji ONZ, wzywa UE https://t.co/lESgVky2Z4
— BBC News (Świat) (@BBCWorld) 23 kwietnia 2024 r
„Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację humanitarną i żywieniową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudne warunki dostarczania pomocy, [Poland] „postanowiła przekazać 1 milion dolarów na rzecz WFP i 1 milion dolarów na rzecz UNRWA” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w środowym oświadczeniu.
Polska darowizna na rzecz WFP jest odpowiedzią na prośbę organizacji o przekazanie 760 mln dolarów na wsparcie potrzebne jej do prowadzenia operacji humanitarnych w Gazie do końca 2024 r. – podało ministerstwo.
Warszawa zauważyła również, że wkład na rzecz UNRWA był „kontynuacją obecnego zaangażowania Polski na rzecz uchodźców palestyńskich w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, a także w Jordanii, Libanie i Syrii”.
„Polska nieprzerwanie wspiera Palestynę od 2007 roku w ramach programu współpracy rozwojowej” – zauważyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dodając, że pomoc humanitarna znacznie wzrosła od czasu, gdy Izrael rozpoczął działania wojskowe w Gazie w odpowiedzi na atak Hamasu 7 października 2023 roku.
W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie 🇵🇱 dokona dwóch płatności na łączną kwotę 2 milionów dolarów na rzecz agencji ONZ działających w Strefie Gazy.
W ramach programu Polska wspiera Palestynę. Współpraca rozwojowa nieprzerwanie od 2007 rokuhttps://t.co/fyPtGDAgNi
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 24 kwietnia 2024 r
Napięcia między Polską a Izraelem wzrosły na początku tego miesiąca po izraelskim ataku na konwój World Central Kitchen w Gazie, w którym zginął także polski pracownik humanitarny.
Oprócz samego incydentu polscy przywódcy skrytykowali także reakcję ambasadora Izraela Jakowa Liwnego, który początkowo odmówił przeprosin za atak i oskarżył niektórych polskich polityków o antysemityzm. Liwne został wówczas wezwany do polskiego MSZ, gdzie przeprosił.
Polska dała jednak jasno do zrozumienia, że popiera prawo Izraela do samoobrony, nawet po niedawnym zmasowanym ataku Iranu za pomocą dronów i rakiet na terytorium Izraela.
Polska powinna wspierać Izrael w konflikcie z Iranem, którego ataki rakietowe i drony są podobnym „aktem terrorystycznym” do ataków Rosji na Ukrainę – mówi wiceminister spraw zagranicznych.
Dodał jednak, że Warszawa będzie nalegać na „deeskalację” sytuacji https://t.co/BmstzACH9E
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 kwietnia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Ali Jadallah/WFP
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.